Kamera on-line

O seksualności osób niepełnosprawnych

W Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie–Koźlu odbyła się trzecia już konferencja z cyklu „Słodko-Gorzki Świat Osób Niepełnosprawnych”. W tym roku pod hasłem: „Gdy dziecko staje się dorosłe”.

Konferencję współorganizowało kędzierzyńskie starostwo, a na miejscu pojawiła się ponad setka osób zainteresowanych tematyką seksualności i rozwoju emocjonalnego ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Na tę okazję prelegentem był Wiesław Sokoluk, znany seksuolog kliniczny i psychoterapeuta, który w sposób niezwykle przystępny i klarowny przybliżył zagadnienia często traktowane jako temat tabu.

- Najważniejszy przekaz, który usłyszeliśmy to ten, że potrzeby seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną niczym nie różnią się od potrzeb ich pełnosprawnych rówieśników.  Osoby niepełnosprawne mają jednak mniejsze kompetencje i możliwości w realizacji tych potrzeb – mówi Krystyna Gielas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu.

Druga część konferencji dotyczyła aktywności artystycznej niepełnosprawnego. W temat wprowadziła wszystkich psycholog Anna Mocek-Kmieć. Zwróciła ona uwagę, że działalność artystyczna dziecka to proces, na który wpływ mają rodzice i nauczyciele. Może ona być jedną z dróg do satysfakcjonującego życia.

O tym jak aktywność artystyczna wzmacnia poczucie własnej wartości młodego człowieka przekonano się oglądając występ zespołu „Anielinki”, którym opiekuje się Ania Jellinek. Swoboda i radość z jaką dziewczyny śpiewały świadczą o ich wysokim poczuciu wartości. Potwierdzeniem tego był też film o twórczej działalności uczniów przygotowany przez asystenta romskiego Tobiasza Kuca.

Nie brakowało również niespodzianki. W trakcie trwania konferencji uczniowie ukryci za parawanem wykonywali prace plastyczne różnymi technikami. Na zakończenie zademonstrowali efekty. Po odwróceniu prac ukazał się napis WSZYSTKO MOGĘ, GDY JESTEŚ OBOK. Było to drugie ważne przesłanie.

Po części oficjalnej goście delektowali się poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Oprac. AL

konferencja w zss1.jpeg

konferencja w zss2.jpeg

konferencja w zss3.jpeg

konferencja w zss5.jpeg

konferencja w zss4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera