Kamera on-line

Ranking

W Ossie niedaleko Warszawy, podczas Walnego Zgromadzenia Związku Powiatów Polskich rozstrzygnięto najważniejszy ranking gmin i powiatów. Powiat kędzierzyńsko-kozielski znalazł się na 9. miejscu wśród ponad 300 innych tego typu samorządów w kraju. Wyróżnienie starosta Małgorzata Tudaj i przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel odebrały jako jedyne z Opolszczyzny. Nagroda jest efektem pracy wszystkich radnych, pracowników jednostek i samego starostwa.  

Włodarzom gratulowali reprezentanci najwyższych władz z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkiem sejmu na czele.

- Znaleźć się na 9. miejscu wśród tylu powiatów, to naprawdę osiągnięcie - mówił Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Dudy, dodając, że jednostki terytorialne tego szczebla istnieją już od 17 lat i bardzo dobrze przyjęły się w społeczności lokalnej. – Samorządy mogą być spokojne, dały wyraźne świadectwo, że rozwój Polski w dużej mierze oparty jest na samorządności, zdały z tego egzamin na ocenę bardzo dobrą – dodał Andrzej Dera.

Kędzierzyńskiemu starostwu gratulował też prof. Jerzy Stępień, współtwórca reformy samorządowej. Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich zaznaczył, że ranking nie jest konstruowany w oparciu o elementy komercyjne, jest zupełnie bezpłatny.

Istnieje od ponad 13 lat, od początku chodziło nam o to, by wyróżnić tych, którzy zrealizowali dla mieszkańców nie tylko skomplikowane i czasochłonne projekty, ale i proste rzeczy, ułatwiające życie – mówi Borusiewicz. – Cokolwiek da się zmierzyć, zważyć, ma jakiekolwiek parametry, to wszystko jest brane pod uwagę w tym rankingu. W sumie mamy 11 kategorii i ponad 100 konkretnych dyscyplin, w jakich rywalizują samorządy – dodaje dyrektor biura ZPP.   

- To bardzo wiarygodna ocena samorządów, unikatowa w skali kraju. Eksperci w trybie on-line oceniają i dokładnie weryfikują całoroczną pracę starostw, nie wystarczy chwilowy wzrost formy, by go wygrać – podkreśla Zbigniew Wawrzkowicz z ogólnopolskiego Magazynu Gospodarczego Fakty, który objął plebiscyt swym patronatem.

Aby wygrać ranking trzeba chociażby odpowiednio finansować zadania proinwestycyjne, poprawiać efektywność zarządzania, dobrze gospodarować budżetem, usprawniać pracę urzędu, zdobywać środki z zewnątrz, zarówno z funduszy krajowych jak i zagranicznych, inwestować w odnawialne źródła energii.

- Dzięki rankingowi powstają ciekawe inicjatywy w powiatach, a wachlarz świadczonych usług niejednokrotnie wykracza poza utarte przez lata ramy i dobrze – zauważył Ludwik Węgrzyn, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich i jednocześnie starosta bocheński.

Najbardziej cieszy mnie wysoki poziom samorządów, co pokazują coraz mniejsze różnice punktowe między rywalami z czołówki – dodał Węgrzyn. 

W sumie nasz powiat zdobył ponad 30 tys. 355 punktów, w tym doceniono również politykę informacyjną urzędu oraz promocję powiatu.  

W dwudniowym wydarzeniu wzięli też udział przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli, Komendy Głównej Policji, a także Związku Powiatów Niemieckich oraz innych instytucji ściśle współpracujących z samorządami.

AL

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera