Kamera on-line

Ośmiorniczki dla wcześniaków - do akcji włącza się nasz szpital

Ośmiorniczki to maskotki dla wcześniaków, wykonane z bawełny. Ich zadaniem jest dać poczucie bezpieczeństwa dziecku, które w łonie matki trzyma pępowinę i czuje się dzięki niej bezpiecznie. W inkubatorze dzieci czują, że znajdują się w obcym miejscu, bez ciepła i zapachu mamy. Wcześniaki próbują wtedy łapać za rurki, dreny, cewniki, co nie jest wskazane. Ich rolę mają zastąpić macki ośmiornicy wykonanej z bawełny.

W akcję angażuje się coraz więcej szpitali i wolontariuszek, które wykonują ośmiorniczki. Pomysł zrodził się w Danii, następnie został wprowadzony w Holandii i na Ukrainie. By zabawka trafiła do noworodka musi zostać wykonana zgodnie z restrykcyjnymi zasadami. Składa się w 100 procentach z antyalergicznej bawełny i jest wypełniona kulką silikonową. Należy ją wyprać w temperaturze 60 stopni. Każdy wcześniak otrzyma jedną ośmiorniczkę, którą później może zabrać do domu. Mama, zanim podaruje dziecku zabawkę, pierze ją w domu i śpi z nią trzy noce, aby przeniknęła jej zapachem i dobrymi bakteriami.

Inicjatorem akcji w naszym szpitalu jest Agnieszka Ratajczyk, położna z oddziału neonatologii. - Przeczytałam o tym na Facebooku i od razu pomyślałam o naszym szpitalu i o tym, że moja koleżanka Teresa Lichoń szydełkuje. Zapytałam czy podjęłaby się zrobienia takich ośmiorniczek dla naszego oddziału i zgodziła się – opowiada Agnieszka Ratajczyk.

Teresa Lichoń mieszka w Walcach, jest matką trójki dzieci a szydełkowanie to jej hobby. Swoje prace prezentuje na stronie Szydełkowe co nieco Teresy. Teraz jest koordynatorem akcji w naszym szpitalu. Pomysł poparła Małgorzata Dylewska–Strzelecka szefowa Oddziału Neonatologii z Pododdziałem Patologii Noworodka kozielskiego szpitala. W tej chwili na oddziale jest już pięć ośmiorniczek przygotowanych przez Teresę Lichoń. - Dopiero zaczynamy prace, aktualnie najbardziej brakuje nam włóczek i plakatów - mówi koordynatorka akcji.

Osoby, które chciałyby pomóc i wydziergać ośmiorniczkę proszone są o kontakt przez stronę osmiorniczkidlawczesniakow lub bezpośrednio z naszym koordynatorem akcji Teresą Lichoń. Pomagać można też udostępniając informację o akcji, wspierając ją finansowo bądź przekazując nici lub włóczki.

×

Zapisz się do newslettera