Kamera on-line

Dębowa będzie w tym sezonie jedynym bezpiecznym miejscem do kąpieli

Wzmożona opieka ratowników, więcej policyjnych patroli i do tego nowa ścieżka pieszo-rowerowa – tego w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się na akwenie Dębowa, jedynym miejscu w powiecie, gdzie kąpiel będzie bezpieczna. Letni basen na os. Azotów w Kędzierzynie-Koźlu jest bowiem nieczynny, ruszyła tam budowa nowego kompleksu basenowego.

Spotkaniu z wójtami, przedstawicielami wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, policji, sanepidu przewodniczyła dziś (9.06) starosta Małgorzata Tudaj.

- W Dębowej spodziewamy się w tym roku większej liczby kąpiących, dlatego kładziemy nacisk na bezpieczeństwo – mówi Małgorzata Tudaj.

Dokończenie ścieżki pieszo-rowerowej wokół akwenu Dębowa sfinansowały trzy samorządy. Gmina Reńska Wieś przeznaczyła 200 tysięcy złotych, urząd miasta i starostwo dołożyły po 100 tysięcy zł.

 – Wokół całego akwenu będzie można przejść, przejechać na rowerze czy przebiec bez wychodzenia na drogę powiatową. Dodatkowo zapewnimy około 50 miejsc parkingowych przy drodze powiatowej, więc w dużej części znikną samochody zostawiane wzdłuż drogi – zaznacza wójt Reńskiej Wsi Marian Wojciechowski.

Sporym zagrożeniem są nadal dzikie kąpieliska, tam kąpiący będą musieli liczyć się z karami. – Ostrzegamy przed takimi miejscami – mówi Stanisław Wolkiewicz z WOPR-u. Na spotkaniu w starostwie przed nielegalnymi kąpieliskami przestrzegali także policjanci. – Ruszyły patrole rowerowe i wszędzie tam dotrzemy bez kłopotu – zaznaczają funkcjonariusze.

- Na Dębowej mamy zarówno odpowiedni sprzęt, jak i świetnie wyszkolonych ratowników, dlatego nie warto ryzykować – dodaje Wolkiewicz.

Szefowa sanepidu Małgorzata Kopczyńska powiedziała, że wkrótce znane będą wyniki bakteriologiczne wody pobranej w Dębowej. – Takie badania prowadzimy zarówno przed rozpoczęciem sezonu, jak i w trakcie – podkreśla i dodaje, że osoby wybierające dzikie kąpieliska wchodzą do wody na własną odpowiedzialność, akwenów takich nie obejmuje nadzór Powiatowej Stancji Sanitarno-Epidemiologicznej.

AL

nad wodą2.jpeg

nad wodą3.jpeg

nad wodą4.jpeg

nad wodą5.jpeg

×

Zapisz się do newslettera