Kamera on-line

Lekarze z kozielskiego szpitala szkolą się pod okiem specjalistów z Krakowa

SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu jest jedynym na Opolszczyźnie publicznym szpitalem wykonującym zabiegi i diagnostykę za pomocą mammotomu – nowoczesnego urządzenia do wczesnego wykrywania raka piersi oraz usuwania niewielkich guzów. We wtorek (21.06) lekarze szkolili się wraz ze specjalistami z Krakowa.

Urządzenie kosztowało ponad 100 tys. zł i od niedawna jest na wyposażeniu zakładu radiologii i diagnostyki obrazowej kozielskiego szpitala.

– Rozpoczynamy wykonywanie biopsji mammotomijnej. Dzięki dzisiejszemu szkoleniu będziemy mogli rozwiać niektóre wątpliwości, jakie jeszcze pojawiają się podczas wykonywania zabiegów – tłumaczy Mariola Adamska-Cholaś, kierownik zakładu radiologii i diagnostyki obrazowej kozielskiego szpitala.

– Mammotom jest urządzeniem z jednorazową igłą, którą wprowadza się pod zmianę w celu pobrania wycinków do badania histopatologicznego lub jej całkowitego usunięcia , o ile ma charakter łagodny. Zaletą urządzenia jest mała inwazyjność zabiegów – wyjaśnia doktor Elżbieta Łuczyńska, kierownik zakładu radiologii z Centrum Onkologii w Krakowie. – Mówimy o bardzo nowoczesnym i dość kosztownym urządzeniu. Muszę przyznać, że nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, by było ono używane w szpitalach powiatowych. Jednostka w Kędzierzynie-Koźlu bardzo pozytywnie się więc tu wyróżnia – dodaje doktor Łuczyńska.

Średnio w ciągu roku w kozielskim szpitalu wykonywanych jest od 120 do 130 biopsji, z czego w około 20-30 przypadków badanie wykazuje obecność nowotworu.

doktor-Elżbieta-Łuczyńska-kierownik-zakładu-radiologii-z-Centrum-Onkologii-w-Krakowie-mammotom-sp-zoz-kędzierzyn-koźle-Mariola-Adamska-Cholaś-2-696x464.jpeg

doktor-Elżbieta-Łuczyńska-kierownik-zakładu-radiologii-z-Centrum-Onkologii-w-Krakowie-mammotom-sp-zoz-kędzierzyn-koźle-Mariola-Adamska-Cholaś-1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera