Tej niewyobrażalnej tragedii należy się nie tylko prawda, ale także godne upamiętnienie ofiar
Od mszy świętej za Ojczyznę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę ludobójstwa Polaków na Kresach. Następnie uczestnicy w marszu pamięci przeszli pod Gimnazjum im. Orląt Lwowskich, gdzie złożono kwiaty. Na murach szkoły znajduje się tablica poświęcona ofiarom tych tragicznych wydarzeń.
- Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary! Domagamy się ustawowego określenia tej zbrodni jako ludobójstwo, a bez żadnych wątpliwości nim była. Skutkować to będzie tym, że nie ulegnie ona przedawnieniu. Nakazywać będzie także ściganie sprawców. Z przykrością stwierdzamy, że do tej pory poprawność polityczna i naciski strony ukraińskiej nie pozwoliły tego uczynić – mówił do zebranych Witold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu.
Senat podjął uchwałę „w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945”. Jednym z jej inicjatorów jest kędzierzyński senator PiS Grzegorz Peczkis, który wziął udział obchodach, a senacka uchwała została odczytana podczas uroczystości.
– Od kilkudziesięciu lat żyjemy w wolnej Polsce, a wciąż nie było przyzwolenia na to, aby nazwać tę zbrodnię ludobójstwem. Uchwała Senatu mówi o tym jednoznacznie. Celem nie jest zaognianie stosunków z Ukrainą. Chcemy budować uczciwe i owocne relacje między naszymi państwami, a prawda historyczna jest do tego niezbędna – mówił senator Grzegorz Peczkis.
- Tej niewyobrażalnej tragedii należy się nie tylko prawda ale także godne upamiętnienie ofiar. Tylko w ten sposób możemy budować przyszłość i dobre relacje z naszymi ukraińskimi sąsiadami. Jesteśmy do tego zobowiązani tak wobec ofiar, jak i wobec przyszłych pokoleń, bo te wydarzenia, to część naszej narodowej tożsamości – zaznaczyła starosta Małgorzata Tudaj i dodała, że wiele zostało dokonane na rzecz przywrócenia prawdy o tamtych wydarzeniach. - Nic nie dzieje się jednak samoistnie, za wszelkimi działaniami stoją ludzie. To wielka zasługa organizacji, środowisk i rodzin, które przez te wszystkie lata pielęgnowały pamięć i wytrwale walczyły o prawo do prawdy. Z tego miejsca pragnę wyrazić ogromny szacunek i wyrazy uznania dla Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu. Jego członkowie wraz z prezesem Listowskim od lat wkładają wiele pracy i wysiłku nie tylko w upowszechnienie prawdy historycznej – dziękowała.
Obchody zorganizowało Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu. Honorowym patronatem objął je wojewoda opolski Adrian Czubak, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, a także starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj i prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.
Film i zdjęcia na Facebooku powiatu.
AL
Modyfikował: Adam Lecibil Data modyfikacji: 14-07-2016 11:10