Kamera on-line

Opolski folklor w Izraelu

Zespół Pieśni i Tańca „KOMES” z Kędzierzyna-Koźla reprezentował nasz kraj na XXXI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym MAATAF w Izraelu.

To najważniejszy międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Izraelu oraz jedna z ważniejszych tego typu imprez na świecie. Zespół „KOMES” występował w miastach będących współorganizatorami festiwalu, m.in. w Kirjat Gat, Tel Awiwie, Ramlii, Dimonie, Afulii oraz Holonie. Na występach i paradach grupa zaprezentowała się w przepięknych strojach opolskich i cieszyńskich oraz wykonywała wiązanki tańców i przyśpiewek Śląska Opolskiego i Cieszyńskiego.  Zespołowi towarzyszyła własna kapela. Choreografem formacji jest Danuta  Staniś, opiekunem muzyczny i akompaniatorem Jan Herba.

Grupa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca „KOMES” w Kędzierzynie-Koźlu, którego prezesem jest Helena Król. W swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień. Jedno z ostatnich to I miejsce na II Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej Seniorów „II Nyska Senioriada” w 2015 roku. Zespół występował również w wielu krajach europejskich i USA reprezentując Polskę, Śląsk Opolski oraz miasto i powiat kędzierzyńsko-kozielski.

Wyjazd do Izraela zorganizowało Stowarzyszenie Ad Astra z Nysy zajmujące się m.in. kulturalną wymianą międzynarodową, w podziękowaniu za propagowanie folkloru opolskiego i kultywowanie tradycji naszego regionu.

Na Festiwalu MAATAF wystąpiły zespoły z Chin, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Polski (Komes), Rosji i Tajlandii. Grupa z Kędzierzyna-Koźla została przyjęta przez Izraelczyków z ogromnym uznaniem i  aplauzem. Największym przeżyciem dla członków zespołu był występ na scenie Opery i Teatru Narodowego Habima w Tel Awiwie. W Dimonie „Komes” odwiedził Ambasador RP w Tel Awiwie Jacek Chodorowski. Członkowie otrzymali specjalne podziękowanie od Ministra Turystyki Izraela Yariv Levin-a, który nadał im tytuł Ambasadora Dobrej Woli dla Turystyki Izraela. Menagerem grupy polskiej był Piotr Przybyłowski, opiekunem Tomasz Janik, a liderką Helena Król. Wyjazd sfinansowany został przez stronę izraelską, członków zespołu i przy wsparciu Wydziału Promocji Miasta Kędzierzyn–Koźle oraz Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego. Inicjatorką wyjazdu Zespołu „Komes” do Izraela była Janina Janik – wieloletnia organizatorka Międzynarodowej Nyskiej Folk Fiesty.

Członkowie Zespołu zwiedzili prawie cały Izrael, w tym m.in. Nazaret, Jerozolimę, Morze Martwe – otrzymując tytuł Pielgrzyma Jerozolimskiego.

Oprac. AL

komes1.jpeg

komes2.jpeg

komes3.jpeg

komes4.jpeg

komes5.jpeg

×

Zapisz się do newslettera