Kamera on-line

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Opolszczyźnie

Wicepremier Mateusz Morawiecki gościł na Opolszczyźnie. Spotkał się z wojewodą opolskim oraz samorządowcami, nasz powiat reprezentowała starosta Małgorzata Tudaj. – Nie bardzo wiedzieliśmy, w jaki sposób skonstruować system gospodarczy, i zbudowaliśmy go na modnym wtedy tzw. konsensusie waszyngtońskim, czyli liberalizacji, prywatyzacji i globalizacji – mówił Mateusz Morawiecki.

Na spotkaniu zwrócił uwagę na problem depopulacji. - Widać wyludnianie się terenów. Pozbyliśmy się drugiego powojennego boomu demograficznego. Przez ostatnie osiem lat wyjechało dwa i pół miliona ludzi i nie mamy tego zasobu pracy, który był naszą silną stroną – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki spotkał się również z przedstawicielami biznesu i zwrócił uwagę, że rząd planuje ściągnięcie nowych inwestorów na teren województwa. - Potrzebujemy więcej polskiej własności, więcej polskiego kapitału. Tymczasem zbudowaliśmy sobie taki model kapitalizmu, w którym wprowadziliśmy do centrów miast obce sklepy wielkopowierzchniowe, choć to przecież dzięki handlowi wszędzie na świecie rodzi się klasa średnia - powiedział w Radiu Opole. - I tak oto na samym początku transformacji gospodarczej podcięliśmy nogi polskiej przedsiębiorczości – dodał.

Mateusz Morawiecki pojawił się w Opolu w ramach konsultacji autorskiej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W przypadku naszego regionu ma ona – według planów – przyciągnąć nowych mieszkańców.

Oprac. AL

Foto: Urząd Wojewódzki w Opolu.

wicepremier1.jpeg

wicepremier2.jpeg

wicepremier3.jpeg

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera