Kamera on-line

Powiat zaangażował kilka szkół w duży projekt oświatowy

Ponad 3 mln zł zdobył nasz powiat na nowe pracownie dla uczniów. To jedna z największych puli pieniędzy, jaką można było otrzymać. Prace budowlane prowadzone są obecnie właściwie w trzech miejscach równolegle i zakończą się we wrześniu. Ogłoszony został również przetarg na ich wyposażenie. W marcu w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu starosta Małgorzata Tudaj oraz wicestarosta Józef Gisman podpisali stosowną umowę w tej sprawie. Pieniądze otrzymały te powiaty na Opolszczyźnie, które miały dobry pomysł na projekt.

Dzięki staraniom zarządu powiatu powstają u nas najnowocześniejsze pracownie mechatroniczne, napędów elektrycznych, chemiczne, gastronomiczno-kelnerskie oraz nawigacji i eksploatacji siłowni okrętowych. W projekt zaangażowano trzy placówki nadzorowane przez kędzierzyńskie starostwo: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących na os. Azotów, Zespół Szkół nr 1 oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, które z ramienia powiatu realizuje całe zadanie. W tym przypadku roboty odbywają się na kozielskiej przystani „Szkwał”, gdzie nie tylko kompleksowo przebudowywane są pomieszczenia, ale wkrótce na tamtejszym nabrzeżu  pojawią się też dwie nowe łodzie do nauki zawodu dla uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

Marszałek Andrzej Buła podkreślał, że ten projekt to bardzo duże wyzwanie. - Zmusił nas do myślenia kategoriami kilkunastoletnich uczniów, którzy muszą wybrać szkołę. Ważne było nie tylko zbudowanie atrakcyjnej oferty nie tylko dla ucznia, ale i dla przedsiębiorcy. Pamiętajmy też, że kształcenie na poziomie zawodowym nigdy nie powinno się kończyć – mówił.

W sumie powiaty w województwie otrzymały 30 mln zł na doposażenie bazy szkolnictwa zawodowego. Największe inwestycje prowadzone są w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Nysie i Prudniku. Nasz powiat wniesie do projektu 15 % wartości zadania.

AL

pracownia1.jpeg

pracownia2.jpeg

IMG_9360 (Large).jpeg

×

Zapisz się do newslettera