Kamera on-line

Obchody rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

W sobotę 17 września oficjalnie upamiętniono rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, zsyłkę na Sybir Polaków w latach 1940-1956 oraz powołanie sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.

- O godz. 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski celem obrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed Niemcami wobec „rozpadu państwa polskiego” – tak brzmiał pretekst napaści na nasze państwo przez Armię Czerwoną, napaści nie poprzedzonej nawet wypowiedzeniem wojny. Naród, który podpisał z nami pakt o nieagresji wbił nam „nóż w plecy”. Od tego momentu walczyliśmy z dwoma wrogami – Niemcami od strony zachodniej i Związkiem Radzieckim na wschodzie – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Przemówienia wygłosili również: senator Grzegorz Peczkis, sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz, a także Halina Ogonowska ze Związku Sybiraków.

Następnie pod obeliskami złożono kwiaty i oddano hołd poległym. Z ramienia powiatu w uroczystości wzięli również udział radni powiatowi Andrzej Krebs i Andrzej Lachowicz, jak również przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, dyrektorzy i uczniowie szkół. Nie zabrakło delegacji z pocztami sztandarowymi oraz licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu. Wcześniej w kościele na os. Piastów odprawiono mszę za Ojczyznę.

AL

17 września1.jpeg

17 września2.jpeg

17 września3.jpeg

17 września4.jpeg

17 września5.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera