Kamera on-line

Benzen: uchwała radnych trafi na biurko premiera

Radni powiatowi chcą zdecydowanych działań w sprawie zanieczyszczenia powietrza benzenem w Kędzierzynie-Koźlu. Temat ten był jednym z punktów obrad ostatniej sesji (27.09). Podjęto specjalną uchwałę w tej sprawie, która przekazana zostanie premierowi, posłom, senatorom, wojewodzie oraz marszałkowi województwa.

Wcześniej starosta Małgorzata Tudaj podjęła decyzję o skierowaniu sprawy do prokuratury, wystąpiła też do Centrum Onkologii w Opolu o informację dotyczącą zachorowalności na nowotwory w naszym powiecie. Dużo wcześniej odbyło się szereg spotkań z przedstawicielami służb nadzorujących jakość powietrza, Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, jak i przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego. W sprawę zaangażowana jest również Komenda Powiatowa Straży Pożarnej, jej komendant był gościem sesji w powiecie, kiedy to dokładnie omawiano sytuację. Od początku też sprawę nadzoruje Wydział Zarządzania Kryzysowego i Zdrowia Starostwa Powiatowego.  

W trybie pilnym zostało przesłane pismo do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o użyczenie Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Opolu urządzenia pomiarowego, które przeprowadzi dokładny pomiar benzenu w terenie.

Tu można przeczytać o działaniach starostwa TU

Oświadczenie klubu radnych PiS

w sprawie zatrucia powietrza benzenem w Kędzierzynie-Koźlu.

Wiele pytań ciśnie się na usta i mamy nadzieję, że odpowiedzi na nie są coraz bliższe. Dlaczego dopiero teraz podejmuje się działania i czy poprzedni włodarze i urzędnicy miasta nic o tym niecnym procederze nie wiedzieli? Śmiemy przypuszczać, że odpowiedzialni za trucie byli i są im znani. Dlaczego trzeba było dopiero inicjatywy i zdecydowanych działań Senatora RP z Prawa i Sprawiedliwości Pana Grzegorza Peczkisa żeby poważnie zaczęto zajmować się  wyjaśnianiem i wyeliminowaniem tego niebezpiecznego dla zdrowia i życia zjawiska?

Co by było, gdyby Pan Grzegorz Peczkis nie został Senatorem? Czy dalej żylibyśmy w nieświadomości i jak należy tłumaczyć brak działań przedstawicieli byłych władz wobec trucicieli?

Co robili w minionych kadencjach parlamentarzyści Ziemi Opolskiej? Nie mogli, czy nie chcieli? Co im przeszkadzało? Dlaczego nikt z poprzedników nie zajął się poważnie tym problemem, a wszystkie komunikaty o zanieczyszczeniach środowiska były uspokajające, a raczej usypiające? Jeśli był to grzech zaniechania, to czynniki które wiedziały i nic nie robiły oraz truciciel -truciciele powinni ponieść surowe konsekwencje. Zdrowie i życie są najcenniejsze, bo mamy je tylko jedno. Mieszkańcy  naszego miasta i powiatu są zdesperowani i słusznie oburzeni. Nic nie jest ważniejsze od życia i zdrowia -  mieszkańcy mają prawo wiedzieć kto ich truje, a władza ma obowiązek podjąć skuteczne działania w celu zlikwidowania źródeł zagrożeń. Nikt i nic jej od tego nie zwolni i nie chodzi tu tylko o benzen, ale też  o inne szkodliwe substancje, których nadmiar powoduje spustoszenie w naszych organizmach. Mamy nadzieję, że obecne działania spowodują oczyszczenie powietrza z trucizn, a trucicieli i tych co wiedzieli i zaniechali działań spotka zasłużona kara. Dodatkowo bulwersującym jest fakt, że pomimo nagłośnienia tej sprawy truciciel – truciciele czują się bezkarni i nadal, z premedytacją nas trują, o czym bezustannie informują nas media. Radni Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego zwracają się do wszystkich, którzy mają wpływ na przerwanie tego procederu  o skuteczne działania w interesie mieszkańców naszego miasta i powiatu.                                                                                                                                                             

Andrzej Lachowicz

Andrzej Krebs

Jakub Gładysz

Sebastian Szklarczyk

Radni sesja.jpeg

×

Zapisz się do newslettera