Kamera on-line

W Gościęcinie upamiętniono żołnierzy wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych,  wojewódzkich, samorządowcy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy wyklętych, które odbyły się w Gościęcinie. Tuż przed nabożeństwem za Ojczyznę potomkowie żołnierzy wyklętych odsłonili tablicę pamiątkową.

Głos zabrali: Magdalena Sawka z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych,  senator Grzegorz Peczkis,  posłanka Katarzyna Czochara, wojewoda Adrian Czubak, Janusz Wójcik, pełnomocnik marszałka ds. kombatantów, starosta Małgorzata Tudaj.

- Więzieni, torturowani, mordowani w bestialski sposób przez władze komunistyczne są przykładem niezłomnej postawy patriotycznej. W czasie pacyfikacji Gościęcina schwytani przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa, brutalnie przesłuchiwani, przewiezieni do Koźla, a w końcu skazanimówiła starosta, jednocześnie dziękując środowiskom kombatanckim, które od lat zabiegają o godne upamiętnienie bohaterów podziemia.

- Społeczeństwo powinno wiedzieć o tych, których zginęli, jak walczyli o wolność, kim byli ci ludzie, to dla nas bardzo ważnemówił dziennikarzom Piotr Paczosa, syn żołnierza formacji „Olimpia”.

- Dziękuję za inicjatywę Henrykowi Wiernemu i Zespołowi Inicjatyw Obywatelskich wsi Gościęcin, osobom związanym rodzinnie z żołnierzami, radzie sołeckiej, wójtowi gminy Pawłowiczki, strażakom-ochotnikom, a także autorowi projektu tablicy powiedziała Małgorzata Tudaj

- Niechaj inskrypcja znajdująca się na tablicy pamiątkowej wyraziście przypomina następnym pokoleniom o bohaterach „Olimpii”, najważniejszych Synach tych ziemdodała szefowa zarządu powiatu.

Poza uroczystym nabożeństwem oddano salwę honorową, a każdy z uczestników mógł zobaczyć wyjątkową wystawę historyczną.

W tym roku mija 68 lat od likwidacji w powiecie kozielskim przez Urząd Bezpieczeństwa organizacji niepodległościowej „WiN”.

AL

Filmy i zdjęcia na Facebooku powiatu.

Fotorelacja Radia Park

Zobacz w TVP

win9.jpeg

win2.jpeg

win3.jpeg

win4.jpeg

win5.jpeg

win6.jpeg

win7.jpeg

win8.jpeg

×

Zapisz się do newslettera