Kamera on-line

Precyzja mierzona w milimetrach! Urolodzy z Koźla operują pacjentów nową metodą

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od października wykonuje małoinwazyjne zabiegi w obrębie nerki. Jest jedyną publiczną placówką na Opolszczyźnie i nieliczną taką na południu Polski, która na oddziale urologicznym wprowadziła do codziennej praktyki nowoczesny sposób operowania pacjentów, ratujący im życie.

Do brzucha chorego za pośrednictwem kilku otworów o średnicy 5-10 milimetrów wprowadza się narzędzia chirurgiczne. Dla pacjenta to przede wszystkim mniejszy ból, mniejsza liczba leków do przyjęcia, a także krótszy pobyt w szpitalu.

Nasi pacjenci szybciej wracają do zdrowia i swoich codziennych aktywności – mówi dr Piotr Dąbrowski, lekarz urolog SP ZOZ.

Opisywane zabiegi laparoskopowe są rzadko prowadzone w urologii, ale z powodzeniem wykonywane w Kędzierzynie-Koźlu.

Przede wszystkim wymaga to wielu szkoleń i odpowiednich umiejętności, dlatego nie są to zabiegi rutynowo stosowane w kraju, ale od kilku tygodni udają się u nas – dodaje Piotr Dąbrowski.

Do tego medycy z Koźla wykorzystują system wizyjny, który pozwala na powiększenie narządów, przez co są one bardziej widoczne na ekranie.

Po standardowej operacji pacjent wychodził od nas z blizną na około 20 centymetrów, teraz są to trzy 5-10 milimetrowe nacięcia na brzuchuzatem uzyskujemy również lepszy efekt kosmetyczny – podkreśla dr Piotr Dąbrowski.  

Możliwość przeprowadzania tego typu zabiegów niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta i szpitala, a także wiąże się ze zmniejszeniem kolejki oczekujących na operację.

W niedalekiej przyszłości oddział planuje wykonywać również operacje znikomoinwazyjne obejmujące prostatę i pęcherz moczowy. Wprowadzenie metod laparoskopowych do codziennej praktyki było inicjatywą całego zespołu urologów, którego szefem jest dr Andrzej Kędzierski.

AL

Szpital w ostatnim czasie zakupił sporo nowego sprzętu, czytaj TU

lap 1.jpeg

lap 3.jpeg

lap 4.jpeg

lap 5.jpeg

×

Zapisz się do newslettera