Kamera on-line

Ile udźwignie wagonik podwieszony na linie? Gimnazjaliści eksperymentowali z techniką

Pod patronatem starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach,  zorganizowano  VI edycję  Turnieju Wiedzy Technicznej "Potyczki z Techniką 2016" dla gimnazjalistów z naszego powiatu. W  turnieju  rywalizowało  9 drużyn: Publiczne Gimnazjum nr  1, PG 2, PG 3, PG 4,  PG 5, PG 10 oraz z PG  Bierawa, PG Walce i PG Cisek.

- Rywalizacja  była zacięta i podobnie jak w poprzednich edycjach dopiero ostatnia konkurencja  pozwoliła wyłonić zwycięzców. Zadanie, które wywołało  najwięcej emocji polegało na zbudowaniu z dwóch pudełek, patyczków, linki, spinaczy - wagonika, który podwieszony na linie miał przewieźć jak największy ciężar – relacjonuje Maria Staliś, dyrektor ZSTiO.

- Chcemy w ten sposób, na jak najwcześniejszym etapie zachęcać gimnazjalistów do nauki w placówce. Gimnazjaliści mają okazje poczuć atmosferę szkoły i jak widać czują się u nas dobrze, dlatego cieszę się konkurs po raz kolejny przyciągnął aż tylu chętnych, wśród nich są pewnie również nasi przyszli uczniowie – zaznaczył wicestarosta Józef Gisman.

W jury zasiedli: Aurelia Stępień, dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty, Piotr Brodaczewski, pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwa Pracy ETP S.A., Janusz Krzyżanowski, kierownik   produkcji  Jokey Plastik Blachownia, Jagoda Zmarz, specjalista ds. inwestycji i środków trwałych Petrochemia–Blachownia S.A., mgr inż. Mirosław Chyliński  - Politechnika Opolska oraz Maria Staliś, dyrektor ZSTiO.

W I etapie zawodnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań z zakresu informatyki, podstaw techniki, fizyki, elektrotechniki, matematyki. Następnie, w etapie II, w poszczególnych pracowniach zawodowych drużyny rozwiązywały zadania praktyczne, które przygotowali nauczyciele z ZSTiO (z elektrotechniki - mgr inż. J. Birecka, z  j. angielskiego i j. niemieckiego zawodowego - mgr B. Oleśna, mgr E. Olszowska, z rysunku technicznego - mgr inż. J. Rams, z e-sportu – mgr inż. A. Bugiel, z mechaniki - mgr inż. E. Baron, zadanie z elektroniki przygotował dr hab. inż. M. Szmajda z Politechniki Opolskiej.

Zwycięzcami  VI edycji  turnieju  została drużyna z  Publicznego Gimnazjum nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu, która wyprzedziła PG Cisek i PG Walce.

Nagrody (puchary, skrzynki narzędziowe, mierniki, słuchawki, głośniki, koszulki, zestawy wkrętaków, gadżety firmowe) ufundowali  organizatorzy i partnerzy konkursu: Petrochemia Blachownia S.A.,  ETP S.A. zakład w Bierawie, Jokey Plastik Blachownia, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu,  ZSTiO i Politechnika Opolska.

Organizatorami  konkursu byli Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu (koordynatorami byli: mgr inż. Jarosław Rams i mgr inż. Eliza Baron) we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

oprac. al

klasyfikacja indywidualna (po dogrywce):                                               klasyfikacja drużynowa:

I m. - Krzysztof Wołkonowski    (PG 5 K-Koźle)                                       I m. - PG nr 5 K-Koźle            

II m. - Marcin Brzoza  (PG   1 K-Koźle)                                                     II m. - PG   Cisek   

III m. - Karol Wilk (PG  Cisek )                                                                    III m. - PG   Walce 

potyczki2.jpeg

potyczki3.jpeg 

potyczki4.jpeg 

potyczki6.jpeg

potyczki7.jpeg

potyczki8.jpeg

       

×

Zapisz się do newslettera