Kamera on-line

Nauczyciele pisali dyktando. Kozielski ogólniak upamiętnił setną rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza – patrona liceum

Jak co roku, na przełomie listopada i grudnia, w I Liceum Ogólnokształcącym w Koźlu odbyły się imprezy w ramach Szkolnego Tygodnia Kultury i Języka Polskiego. Tydzień rozpoczął się otwarciem wystawy poświęconej dziełom i plakatom z filmów będących ekranizacjami dzieł pisarza oraz wykładem prof. Wiesława Olkusza z UO - „Przysłowia w twórczości Henryka Sienkiewicza”.

- W kolejnych dniach przyznano  nagrody związane z finałem konkursu plastycznego na ilustrację do dzieł patrona  oraz pocztówkę poświęconą  autorowi Trylogii. Słowo pocztówka zostało wymyślone właśnie przez Henryka Sienkiewicza jako propozycja w konkursie, który dotyczył nazwy karty pocztowej, a odbył się w Warszawie w 1900 r. Odbyło się również tradycyjne już  szkolne dyktando, w którym udział wzięli, wykazując ogromną odwagę, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele – relacjonuje Grażyna Stelmach, nauczycielka liceum.

Tym razem uczestnicy zmierzyli się z fragmentem  powieści pt.: "Ogniem i Mieczem". W czwartek,  w myśl hasła „My wszyscy z Sienkiewicza…”, młodzież przebrała się za postacie z dzieł noblisty. Nie zabrakło więc Stasiów i Nel, a nawet słoni  z „W pustyni i w puszczy”. Na korytarzach szkoły można było spotkać także zakonników krzyżackich czy poowijanych w prześcieradła rzymskich dostojników i aż dwie Ligie z „Quo vadis”. W konkursie na najciekawiej przebraną klasę zwyciężyła 1b, która urzekła strojami antycznych patrycjuszy. Największy zaś tłok  odnotowano przed stoiskiem z napisem „Sienkiewicz jest pyszny!”, gdzie można było spróbować tradycyjnych polskich wypieków przygotowanych przez młodzież.  Od rana uczniowie z poszczególnych klas czytali w bibliotece fragmenty „Ogniem i mieczem”. Na koniec tygodnia odbył się pokaz fragmentów najsłynniejszych polskich i zagranicznych adaptacji filmowych dzieł patrona.

oprac. al

patron 1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera