Kamera on-line

Strażacy przestrzegają przed tlenkiem węgla

W Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie z szefami poszczególnych jednostek, które odpowiedzialne są za pomoc oraz interwencje w okresie zimowym. Chodzi m.in. o straż pożarną, policję, zarządy dróg, szpital ośrodki pomocy społecznej, sanepid oraz weterynarię. w sali obrad starostwa nie zabrakło też wójtów poszczególnych gmin z powiatu. Otworzyła je starosta Małgorzata Tudaj.

Jak zwykle zimą najwięcej pracy mogą mieć drogowcy odpowiedzialni za zimowe utrzymanie nawierzchni. Powiatowy Zarząd Dróg ma około 250 kilometrów takich dróg. – Podpisaliśmy umowy z dwoma firmami, które będą je ośnieżały, w przypadku terenu Reńskiej Wsi utrzymaniem zimowym ulic powiatowych zajmie się gmina na podstawie przyjętej uchwały, w zamian za dotację – poinformował Arkadiusz Kryś, dyrektor PZD.

W przypadku niewykorzystanych środków na akcje zimowe pieniądze zwykle wykorzystywane są na remonty dróg w późniejszym okresie. Ale sezon zimowy to również zagrożenie wynikające z możliwości podtrucia tlenkiem węgla. Co roku mundurowi wzywany są do wielu interwencji, bywa, że kończą się one tragicznie. Stąd również i w tym roku strażacy przygotowują akcje informacyjne mające przestrzec przed zatruciami. Prostym rozwiązaniem jest zainstalowanie w domu czujnika wydobywania się czadu. Kosztuje on niewiele, a może uratować życie. Urządzenie zasilane jest bateriami lub podłączane do prądu, detektor natychmiast uruchamia sygnał dźwiękowy, jeśli tylko wychwyci tlenek węgla w powietrzu.

AL

pzd2.jpeg

pzd1.jpeg

pzd3.jpeg

pzd4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera