Kamera on-line

35 lat temu wprowadzono stan wojenny

13 grudnia 1981 roku w kraju wprowadzono stan wojenny. Obchody, które upamiętniły 35 rocznicę odbyły się w niedzielę 11 grudnia. Rozpoczęły się od mszy odprawionej w kościele na os. Pogorzelec. Po nabożeństwie działaczom „Solidarności” wręczono pamiątkowe medale.

- To bardzo ważny dzień w historii, trzeba o tym dniu mówić i przypominać młodym pokoleniom, co się wtedy wydarzyło. Chwała tym wszystkim, którzy działali na rzecz wolnej Polski. Niektórzy z nich są do dziś w trudnej sytuacji życiowej, trzeba o nich pamiętać i tym ludziom pomagać – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Senator Grzegorz Peczkis powiedział, że po podpisaniu tzw. porozumień sierpniowych w naszym narodzie zakwitła autentyczna radość i nadzieja na to, że nadejdą zmiany.

Ludzie zdeterminowani łączyli się w walce o wolną Polskę, ale ta walka została bardzo brutalnie zdeptana poprzez wprowadzenie stanu wojennego – zaznaczył senator Grzegorz Peczkis.

Podziękowania wszystkim działaczom przekazał też sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz.

Uroczystość została zorganizowana przez Radę Oddziału Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego w Kędzierzynie-Koźlu z przewodniczącym Mariuszem Pilichowskim, starostwo powiatowe oraz urząd miasta.

AL

Foto: UM

solidarność3.jpeg

solidarność2.jpeg

solidarność5.jpeg

solidarność4.jpeg

solidarność1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera