Kamera on-line

Od 10 lat ratują ludzkie serca. PAKS świętował okrągły jubileusz

Przed laty marzeniem było prowadzenie własnej przychodni, nikt nie myślał, by otwierać klinikę, bo wielu wydawało się, że aby przeprowadzać operacje serca, potrzeba wielkiego szpitala. Teraz to sieć najnowocześniejszych klinik kardiologicznych w kraju. 23 lutego 2007 roku wystartował oddział Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Kędzierzynie-Koźlu. Od tamtego czasu placówka hospitalizowała 22 tysiące osób, w tym ponad 4,5 tysiąca pacjentów z zawałami. 10 lat to dużo i mało, zależy z jakiej perspektywy na to spojrzeć, jeśli popatrzymy z pozycji rozwoju oddziału w powiecie, to spokojnie możemy mówić o pewnej epoce rewolucji w kardiologii. Swój jubileusz PAKS świętował w kędzierzyńskim hotelu Solidaris, podczas specjalnie zorganizowanej konferencji naukowej.

– W imieniu władz samorządowych, ale także pacjentów, pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziału, a więc w szczególności profesorowi Pawłowi Buszmanowi i doktorowi Januszowi Prokopczukowi, ordynatorowi oddziału, jak i ówczesnemu staroście Józefowi Gismanowi oraz dyrektorowi szpitala Anatolowi Majcherowi. Mam nadzieję, że kolejne lata pracy oddziału będą równie wytężone i owocne, oczywiście dla dobra naszej społeczności powiatowej i nie tylko – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

– Nigdy nie stworzylibyśmy tak wspaniałego oddziału, gdyby nie partnerstwo publiczno-prywatne z PAKS. Samorządy powiatowe były biedne. Nie mieliśmy sprzętu ani ludzi. A jednak się udało. Po tych dziesięciu latach nie mamy wątpliwości, jak ważne i potrzebne to było – ocenił wicestarosta Józef Gisman.

Prof. Paweł Buszman, współzałożyciel klinik i obecny prezes zarządu podziękował władzom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego za otwartość  i życzliwość, które zawsze napotykał PAKS.

– Kędzierzyn-Koźle to wyjątkowe miejsce. Nowoczesne myślenie o zarządzaniu powiatem i służbą zdrowia zawsze było i nadal jest szczególne. To sprawiło, że właśnie tu postanowiliśmy się rozwijać. Czujemy się potrzebni i za to dziękujemy  – mówił Paweł Buszman.

W ciągu 10 lat wykonano ponad 17 tys. koronarografii i 10 tys. zabiegów angioplastyki. Wszczepiono prawie 1,7 tys. rozruszników. W ramach PAKS działa również poradnia kardiologiczna. W ciągu roku przyjmuje ponad 5 tys. pacjentów. - To, co doskonale obrazuje współpracę obu placówek, to wspólny, łączący je korytarz, w którym drzwi są zawsze otwarte – mówił dyrektor szpitala Marek Staszewski.

AL

paks-kędzierzyn-koźle-13.jpeg

paks-kędzierzyn-koźle-12.jpeg

paks-kędzierzyn-koźle-9.jpeg

paks-kędzierzyn-koźle-2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera