Z sesji: Akademia Morska w Szczecinie chce otworzyć w Kędzierzynie-Koźlu swój oddział

O tym fakcie starosta Małgorzata Tudaj poinformowała radnych podczas wczorajszej (28.02) sesji Rady Powiatu.

Pierwsze poważne rozmowy w tej sprawie już się odbyły, teraz trwają poszukiwania budynku. Studenci mogliby rozpocząć naukę w październiku na dwóch kierunkach: żegluga śródlądowa oraz żegluga morska. Byłaby to druga wyższa uczelnia w naszym mieście.

- Rozmawiałam na ten temat z rektorem akademii. Chciałby, aby niektóre przedmioty wykładali wykładowcy Politechniki Opolskiej, którzy już teraz mają zajęcia w Kędzierzynie-Koźlu, a przedmioty związane z żeglownością, wykładowcy z Politechniki Wrocławskiej – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Tudaj.

Władze uczelni swoje potrzeby określiły na 500-600 metrów kwadratowych.

– Zajęcia praktyczne odbywałyby się na przystani „Szkwał”, gdzie powstaje właśnie najnowocześniejsza pracownia do nawigacji – zaznacza Małgorzata Tudaj.

Pomysł utworzenia wydziału Akademii Morskiej zbiega się z rządowym planem przywrócenia żeglugi na Odrze. To również szansa na zatrzymanie u nas młodzieży, w szczególności absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej, którzy mogliby kontynuować naukę na miejscu.

foto żegluga.jpeg