Kamera on-line

Kozielska Żegluga u prezydenta Andrzeja Dudy

6 marca delegacja Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla wzięła udział w uroczystości podpisania porozumienia AGN w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Porozumienie AGN to niezwykle ważny dokument, opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, regulujący kwestie głównych śródlądowych dróg wodnych.

Prezydent Andrzej Duda, podpisując to porozumienie, zobowiązał rząd polski do modernizacji i rozwoju całej żeglugi śródlądowej. W praktyce oznacza to utworzenie trzech dróg wodnych, które będą spełniały kryteria IV klasy żeglowności. Kryteria te określają m. in. szerokość szlaku żeglownego, głębokość rzeki oraz głębokość i długość śluzy.

Drogi wodne, które powstaną w ramach porozumienia AGN to:

- Droga E30, przebiegająca Odrzańską Drogą Wodną, łącząca Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie,

- Droga E70, łącząca Odrę z Zalewem Wiślanym i stanowiąca część Europejskiego Szlaku Komunikacyjnego Wschód – Zachód, łączącego Kłajpedę z Rotterdamem,

- Droga E40, łącząca Morze Bałtyckie w Gdańsku z Morzem Czarnym w Odessie.

- Jest nam niezmiernie miło, iż tak ważny dla rozwoju żeglugi śródlądowej dokument został podpisany w obecności delegacji z naszej szkoły – mówi Agnieszka Kossakowska, dyrektor Zespołu Szkół z Koźla.

Oprac. AL

IMG_3881.jpeg

IMG_3893.jpeg

 

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera