Kamera on-line

„MY GODOMY – GODEJ TYŻ”

W Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie–Koźlu odbył się II Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej dla szkół ponadgimnazjalnych pod patronatem starosty powiatu. Celem wydarzenia było pogłębienie i dzielenie się wiedzą z zakresu gwary i tradycji śląskiej.

Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą w trzech kategoriach: pisemnej, ustnej i praktycznej. Jak na śląską tradycję przystało, zaszczycili szkołę znakomici goście – prof. Dorota Świtała–Trybek z Uniwersytetu Opolskiego, dr Małgorzata Iżykowska z Archiwum Państwowego w Opolu oraz Aurelia Stępień, kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie–Koźlu. Nastrój stwarzała śląska muzyka, przy której była dobra zabawa, połączona z degustacją kołacza. Po teście pisemnym wszyscy uczestnicy konkursu oraz uczniowie ZS nr 1 wysłuchali wykładu prof. Doroty Świtały–Trybek pod nazwą: „Dziedzictwo kulturowe regionu” oraz obejrzeli program artystyczny w gwarze śląskiej, przygotowany przez uczniów szkoły. Do części ustnej zakwalifikowało się 10 najlepszych uczestników, spośród których wytypowano 3 finalistów, którzy musieli się wykazać umiejętnością kulania klusek. Zwycięzcami zostali: 1 miejsce – Daniela Spleśniały z ZS nr 1, II miejsce – Dawid Piechula ZS nr 1 i Adam Nowak ZS w Komornie, III miejsce – Marcel Barzantny z I LO i Dominik Foltyn z ZS nr 1. Wszystkim konkurencjom towarzyszył śląski humor i miła atmosfera.

- Dziękujemy pomysłodawcy konkursu i autorowi zadań Sebastianowi Kwoczała, który od 2014 roku pomaga organizatorom, najpierw na poziomie szkolnym, obecnie na poziomie powiatowym. Cieszymy się, że konkurs budzi zainteresowanie i staje się tradycją naszej szkoły – mówią nauczyciele.

Oprac. al

unnamed.jpeg

unnamed2.jpeg

unnamed3.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera