Kamera on-line

Starosta o I Festiwalu praw człowieka – wielki finał w środę 26 kwietnia

I Festiwal Praw Człowieka jest projektem, do którego zaproszone zostały placówki oświatowe z całego powiatu, jego celem jest promocja szeroko rozumianych praw człowieka oraz edukacja w przedszkolach, szkołach oraz w środowisku lokalnym. Festiwal został objęty patronatem przez Starostę Powiatu Kędzierzyńsko–Kozielskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka. Organizatorem wydarzenia jest II Liceum Ogólnokształcące, szkoła nadzorowana przez kędzierzyńskie starostwo.

Dlaczego należy nagłaśniać kwestie związane z prawami człowieka? Czy młodzież ma ich świadomość? Odpowiada starosta Małgorzata Tudaj, która objęła festiwal swym patronatem:

Świadomość młodych ludzi jest coraz większa, szczególnie w kontekście mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco można śledzić wydarzenia z całego świata. Nie chodzi tu o kraje opanowane przez wojnę, gdzie nie ma mowy o żadnych prawach, ale o te, gdzie praworządność jest łamana. Z pewnością młodzi ludzie widzą i wiedzą coraz więcej, nic jednak nie zastąpi rzetelnej edukacji na poziomie szkolnym, ale też tej, jaką wynoszą oni z domu, stąd ogromna rola nie tylko pedagogów, ale również rodziców.

Projekt wspierany jest również przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu, Amnesty International Polska, Fundację Wiedzieć Więcej oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kędzierzynie–Koźlu.

Do 16 kwietnia zainteresowani uczniowie przygotowywali wybrane przez siebie działanie: pantomimę, spot reklamowy, plakat lub rysunek, to ostatnie zadanie dotyczyło głównie przedszkoli i szkół podstawowych.
19 kwietnia nauczyciele, opiekunowie i przedstawiciele współpracujących instytucji oraz organizacji ocenili przygotowane zadania.
W środę 26 kwietnia o godz. 10.00 w Domu Kultury „Chemik” odbędzie się Gala I Festiwalu Praw Człowieka, na której przedstawione zostaną najlepsze działania i rozdane nagrody. Gośćmi będą przedstawiciele władze miasta i powiatu kędzierzyńsko–kozielskiego, Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich, przedstawiciele współpracujących instytucji oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie placówek, które przystąpiły do udziału w I Festiwalu Praw Człowieka.

Do współpracy przystąpiło 15 placówek oświatowych z całego powiatu, a wśród nich:

- Publiczne Przedszkole nr 24,
- Publiczne Przedszkole Nr 21,
- Publiczne Przedszkole nr 5,
- Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 1,
- Zespół Szkół Miejskich nr 2,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9,
- Zespół Szkół Miejskich nr 1, Gimnazjum Nr 5,
- Publiczna Szkołą Podstawowa nr 12,
- Publiczne Gimnazjum nr 3,
- Publiczne Gimnazjum nr 4,
- I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza,
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących,
- Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej,
- Zespół Szkół nr 1.

Oprac. al

festiwal praw.jpeg

×

Zapisz się do newslettera