Kamera on-line

„Nic nie jest dane raz na zawsze”. Finał wielkiego festiwalu praw człowieka w Kędzierzynie-Koźlu

I Festiwal Praw Człowieka był projektem, do którego zaproszone zostały placówki oświatowe z całego powiatu, jego celem była promocja szeroko rozumianych praw człowieka oraz edukacja w przedszkolach, szkołach oraz w środowisku lokalnym. Festiwal został objęty patronatem przez Starostę Powiatu Kędzierzyńsko–Kozielskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka. Organizatorem wydarzenia było II Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika, szkoła nadzorowana przez kędzierzyńskie starostwo. Wielka gala odbyła się w środę (26.04). Wówczas zaprezentowano wszystkie nadesłane dzieła.

Podczas gali, którą otworzyła dyrektor II LO Katarzyna Arciszewska-Stępień, nagrodzono najlepsze prace. Pomysłodawczynią festiwalu była Marzanna Gądek-Radwanowska, nauczycielka liceum.

- Wstajemy rano, wychodzimy do szkoły, uczymy się, mamy bezpieczny dom, ale pamiętajcie, że nic nie jest dane raz na zawsze i wszystko to może bardzo szybko przybrać inną rzeczywistość, wskutek działań ludzi, na które my w danej chwili nie mamy bezpośredniego wpływu, dlatego tak ważne jest, abyśmy również wiedzieli, jak o nasze prawa walczyć – mówił podczas otwarcia wicestarosta Józef Gisman.

W imprezie nie mógł uczestniczyć Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, ale jego przedstawicielka przekazała specjalne pismo wystosowane przez rzecznika na ręce dyrekcji II LO, wyraziła również nadzieję, że festiwal będzie miał swoją kolejną edycję na rok, władzom liceum pogratulowała wspaniałej inicjatywy.

Wcześniej uczniowie przygotowywali wybrane przez siebie działanie: pantomimę, spot reklamowy, plakat lub rysunek, to ostatnie zadanie dotyczyło głównie przedszkoli i szkół podstawowych. Następnie nauczyciele, opiekunowie i przedstawiciele współpracujących instytucji oraz organizacji ocenili przygotowane zadania. Do współpracy przystąpiło 15 placówek oświatowych z całego powiatu, a wśród nich przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Dlaczego należy nagłaśniać kwestie związane z prawami człowieka? Czy młodzież ma ich świadomość? Odpowiada starosta Małgorzata Tudaj, która objęła festiwal swym patronatem:

Świadomość młodych ludzi jest coraz większa, szczególnie w kontekście mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco można śledzić wydarzenia z całego świata. Nie chodzi tu o kraje opanowane przez wojnę, gdzie nie ma mowy o żadnych prawach, ale o te, gdzie praworządność jest łamana. Z pewnością młodzi ludzie widzą i wiedzą coraz więcej, nic jednak nie zastąpi rzetelnej edukacji na poziomie szkolnym, ale też tej, jaką wynoszą oni z domu, stąd ogromna rola nie tylko pedagogów, ale również rodziców.

Projekt wspierany był również przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu, Amnesty International Polska, Fundację Wiedzieć Więcej oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kędzierzynie–Koźlu. Podczas gali finałowej swoje występy dali wychowankowie II LO: szkolny chór, zespół taneczny oraz młodzi aktorzy.

AL

Zdjęcia i filmy na Facebooku powiatu.

festiwal praw1.jpeg

festiwal praw2.jpeg

festiwal praw4.jpeg

festiwal praw5.jpeg

DSC_0011.jpeg

festiwal praw3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera