Kamera on-line

Wielki dzień dla naszych strażaków. Komenda powiatowa ma swój sztandar!

Uroczystość wręczenia połączona była z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka i zbiega się z bardzo ważnymi, ale i tragicznymi datami w historii pożarnictwa. W tym roku bowiem mija 25 lat od pamiętnego pożaru w Kuźni Raciborskiej, 20 lat od pamiętnej powodzi stulecia, przypada również 25 rocznica utworzenia Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystego przekazania sztandaru na ręce obecnego komendanta Mirosława Stadniczuka dokonali senator Grzegorz Peczkis wraz z wojewodą Adrianem Czubakiem. Obaj podkreślili niezwykle istotną rolę, jaką odgrywa w naszym życiu praca mundurowych.

Naszą jednostkę chwalili również przedstawiciele najwyższych władz rządowych.  

- Jesteście stale gotowi spieszyć na ratunek, gdy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, mienie czy środowisko. Z poświęceniem, często narażając własne życie. Nazwa „Straż pożarna” jest dziś za wąska, bowiem około 70 procent waszej aktywności dotyczy innych zagrożeń niż gaszenie pożarów. Wraz z polskim społeczeństwem oraz kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wszystkim wam dziękuję. Powinniśmy się od was uczyć pokory i altruizmu – napisał w specjalnym liście sekretarz stanu MSWiA Jarosław Zieliński.

Starosta Małgorzata Tudaj podkreśliła, że uroczystość wręczenia sztandaru, to wydarzenie niezwykłe i doniosłe dla straży pożarnej. - Dotychczas był on brakującym elementem, od dziś jest uhonorowaniem pracy i poświęcenia strażaków, symbolem ich misji i powołania. To także wyraz szacunku, uznania i zaufania społecznego – strażacy zawsze są ze społeczeństwem, nie tylko wtedy, gdy zagrażają pożary, ale we wszystkich trudnych chwilach. Straż pożarna jest pierwsza na miejscu wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, katastrof ekologicznych – zaznaczyła.

W uroczystości z ramienia powiatu wzięła również udział przewodnicząca Danuta Wróbel, a także radny Andrzej Krebs, jednocześnie dyrektor biura senatora Grzegorza Peczkisa. Gminę Kędzierzyn-Koźle reprezentowała prezydent Sabina Nowosielska.

– Nieczęsto zdarza nam się, że sztandar po tak długiej nieobecności jest wręczany danej jednostce. Z okazji 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej chcę wam życzyć strażackiego szczęścia. Aby wasz trud i wysiłek przynosił wam radość i satysfakcję, bo o to w tym wszystkim chodzi. Gratuluję odznaczonym i awansowanym, to wyróżnienia, które zawsze wręczam z zadowoleniem i zaszczytem – mówił Opolski Komendant Wojewódzki PSP w Opolu Marek Kucharski.

Przypadające rocznice stały się okazją do powstała wyjątkowej monografii jednostek ochrony pożarowej autorstwa Zygfryda Steuera, byłego komendanta straży w powiecie. Jej powstanie jest zwieńczeniem starań dwóch pokoleń strażaków.

- Dziś, jako podmiot wiodący Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dzięki posiadanym siłom i środkom, nasza jednostka zdolna jest do samodzielnego prowadzenia działań prawie we wszystkich rodzajach ratownictwa. Do tego stanu wiodła jednak bardzo długa droga. Czytelnik zauważy zapewne emocje, bez których nie da się tego wszystkiego opowiedzieć, to wiele zdarzeń, które przeszły do historii – mówił były komendant Zygfryd Steuer.

- Ta publikacja poświęcona jest tym, którzy w życiu kierują się zasadą „W świętej sprawie ratowania bliźnich nie ma nieprzyjaciół, nie ma różnicy wyznania – wszyscy są równi wobec nieszczęścia” – zaznaczył obecny komendant straży Mirosław Stadniczuk.

Podczas uroczystości strażakom wręczono też okolicznościowe medale oraz pisemne gratulacje. Całość odbyła się w hali sportowej na os. Azotów, wcześniej w tamtejszym kościele odprawiono nabożeństwo.

Fundatorami sztandaru oraz monografii są: Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski, Gmina Kędzierzyn-Koźle, Nadleśnictwo Kędzierzyn, a także gminy wiejskie powiatu: Bierawa, Cisek, Pawłowiczki, Reńska Wieś, Polska Cerekiew.

Fotorelacja oraz filmy na Facebooku powiatu.

AL

DSC_0968.jpeg

DSC_0955.jpeg

DSC_0960.jpeg

DSC_0979.jpeg

DSC_0994.jpeg

DSC_0948.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera