Kamera on-line

Jakość mierzona w sekundach. Kozielska neurologia w europejskim projekcie Angels

Co 30 minut pacjent z udarem, którego można było uratować umiera lub dotyka go trwałe kalectwo, ponieważ leczony był w niewłaściwym szpitalu. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu znalazł się w projekcie Angels, którego celem jest zwiększenie liczby szpitali przystosowanych do leczenia pacjentów z udarem według najlepszych standardów. Kędzierzyńska placówka jest pierwszą na Opolszczyźnie i jedną z kilkudziesięciu w kraju, która na oddziale neurologii znacznie zwiększy standard leczenia. Została wybrana nieprzypadkowo, w Kędzierzynie-Koźlu bowiem od czasu otwarcia z budżetu starostwa powiatowego nowej neurologii, z dobrymi efektami leczy się pacjentów z udarami, osiągając coraz lepsze rezultaty.

Program tworzony jest przez Europejską Organizację Leczenia Udarów.

- Dla naszego oddziału to znaczna pomoc techniczna, merytoryczna, szkoleniowa, po prostu cały projekt nastawiony jest na jakość, przez co zyskają nasi pacjenci, ponieważ skróci się czas mierzony od przyjazdu chorego na oddział ratunkowy do momentu, kiedy podawane jest leczenie trombolityczne – tłumaczy dr Bogusław Wyłuda, szef kozielskiej neurologii.

- Nie ma żadnych wątpliwości co do skuteczności tego projektu, nasi eksperci stworzyli zbiór narzędzi, które pomogą na każdym jego etapie. Na podstawie weryfikacji szpital otrzyma status zarejestrowanego ośrodka leczenia udarów lub inny prestiżowy certyfikat jakości – powiedział Mateusz Stolarczyk, który jest konsultantem projektu Angels.   

Dzięki projektowi nasz szpital trafi do sieci ośrodków referencyjnych, które mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu udarów, będzie też przechodził certyfikację, to spowoduje znaczne zwiększenie jakości opieki medycznej. Do 2019 roku w projekcie ma się znaleźć 1500 najlepszych ośrodków w całej Europie, w każdym z nich leczenie udarów ma się odbywać według tych samych, wysokich standardów. 

AL

DSC_0033.jpeg

×

Zapisz się do newslettera