Kamera on-line

Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w powiecie

Od mszy w kościele w Koźlu rozpoczęły się w naszym powiecie Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej. Po nabożeństwie w marszu pamięci uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed lat. Przy kozielskim gimnazjum im. Orląt Lwowskich zabrzmiał hymn państwowy, a oficjele złożyli kwiaty, oddano też salwę honorową.

Podczas mszy list napisany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał senator Grzegorz Peczkis (fragment listu TU). W czasie części oficjalnej pod tablicą pamiątkową usytuowaną na murach szkoły, starosta Małgorzata Tudaj podkreśliła, że powojenna historia zdecydowała o losach setek tysięcy ludzi, którzy zmuszeni byli odnaleźć się w zupełnie nowej, obcej dla siebie rzeczywistości.

- Poczucie straty, wyobcowanie i niepewność, to odczucia, które z początku towarzyszyły ich nowej codzienności. Jednak niezwykła siła, jaka drzemie w Kresowianach, ich niestrudzenie w pokonywaniu przeciwności, a także ich serdeczność i dobroduszność, sprawiły, iż budowanie relacji z ludnością autochtoniczną, oraz tą, która przybyła z centralnych rejonów Polski, naznaczone było życzliwością i dobrocią - mówiła starosta, która podziękowała stowarzyszeniu za organizację wydarzenia.

Głos zabrał prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu Witold Listowski.

Na Ukrainie często mówi się o pojednaniu. Pojawia się pytanie, o jakie pojednanie chodzi, jeśli nieznani sprawcy niszczą tam legalnie postawione polskie pomniki. Dopuścili się nawet ataku na polski konsulat, a najnowsze zdarzenie to podpalenie polskiej szkoły – powiedział Witold Listowski.

Ponadto głos zabrali m.in.: wojewoda opolski Adrian Czubak, poseł Antoni Duda, sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz, a w imieniu marszałka – radny wojewódzki Andrzej Sałacki.

Zdjęcia i filmy na Facebooku powiatu.

AL

DSC_0326.jpeg

DSC_0245.jpeg

DSC_0253.jpeg

DSC_0257.jpeg

DSC_0349.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera