Kamera on-line

„Jesteście ambasadorem rodzicielstwa zastępczego”. Ogólnopolskie wyróżnienie dla powiatu

Nagroda dla powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego za konsekwentne wspieranie rozwoju rodzinnej opieki zastępczej. To pierwsze tak znaczące wyróżnienie, które przedstawicielom samorządu przekazał Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przewodnicząca Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Starosta Małgorzata Tudaj oraz Dorota Rak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odebrały gratulacje podczas piątego Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego, który odbył się w Warszawie. Samorząd z Kędzierzyna-Koźla został wyróżniony jako jeden z kilkunastu w kraju.

Wiceminister Bartosz Marczuk mówiąc o powiecie kędzierzyńsko-kozielskim powiedział, że jest on ambasadorem rodzicielstwa zastępczego w Polsce, który nastawiony jest właśnie na wychowywanie dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej.

Zależy nam na tym, by przekazywać taki właśnie sposób myślenia innym powiatom, które jeszcze na tyle dojrzałe nie są, by widziały one zależności między wychowywaniem w rodzinnej pieczy zastępczej, a opieką w instytucjach – powiedział wiceminister.

Wybierając laureatów kierowano się nie tylko danymi ilościowymi i jakościowymi, ale w dużej mierze wiedzą oraz opiniami rodziców zastępczych sprawujących pieczę nad powierzonymi dziećmi. W tym roku kapituła przyznająca wyróżnienia składała się z członków zarządu koalicji i grona ekspertów związanych z organizacją. 

Wiceminister Bartosz Marczuk poinformował, że obecnie w domach dziecka przebywa 1624 dzieci do 6 lat.

- Mamy w rodzinnych formach opieki około 1800 miejsc, to idealny moment, żeby zachęcić powiaty – myślimy konkretnie, jak to zrobić - do zamknięcia sprawy małych dzieci w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej – zapowiedział wiceminister, co spotkało się z brawami uczestników kongresu. Marczuk zadeklarował również, że do końca sierpnia resort rodziny przedstawi założenia do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wiceminister zapewnił, że zostaną wzięte pod uwagę kwestie, z którymi rodziny zastępcze borykają się na co dzień.

Przesłanie do uczestników kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. 

- Chciałbym z całego serca pozdrowić wszystkie polskie rodziny sprawujące pieczę zastępczą i podziękować im za codzienny trud wychowania młodych Polaków – napisał w liście odczytanym przez ministra z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę. - Nic nie zastąpi dziecku miłości rodzonej matki i ojca, winniśmy jednak dokładać wszelkich starań aby możliwie niwelować skutki tych ogromnie trudnych doświadczeń i umożliwiać pokrzywdzonym przez los dzieciom prawidłowy rozwój - podkreślił prezydent.

Kongres odbył się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Sprawiedliwości. Organizatorem Kongresu była Koalicja na rzecz Opieki Zastępczej. Co roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Dziecko jest najważniejsze".

AL

DSC_0591.jpeg

DSC_0632.jpeg

DSC_0624.jpeg

DSC_0567.jpeg

×

Zapisz się do newslettera