Kamera on-line

W Kędzierzynie-Koźlu ruszy druga uczelnia wyższa

Po Politechnice Opolskiej wydział otworzy tu Akademia Morska ze Szczecina. W urzędzie wojewódzkim porozumienie w tej sprawie podpisała starosta Małgorzata Tudaj, prezydent Sabina Nowosielska oraz rektor Akademii Morskiej Wojciech Ślączka.

Na początek będzie kształcić od 30 do 60 studentów na kierunku Transport na wydziale Nawigacji.

Małgorzata Tudaj podkreśliła, że powiat zainwestował m.in. w jedną z najnowocześniejszych pracowni do nawigacji. – Mamy też statek, na którym od lat odbywają się praktyki, w których biorą udział młodzi marynarze naszego zespołu szkół – zaznaczyła.

Rektor Wojciech Ślączka powiedział, że wybór Kędzierzyna-Koźla nie był przypadkowy. Wskazał na wysoką jakość nauczania w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. – Uczniowie będą mogli zaraz po szkole średniej rozpocząć naukę na miejscu – powiedział. Do tego dochodzą bardzo poważne plany rządowe związane z przywróceniem żeglowności na Odrze, istnienie dwóch stoczni w mieście, a także rozpoczynająca się inwestycja w kozielskim porcie. Rektor akademii podziękował też na świetną współpracę z samorządami – powiatowym i gminnym.

– Zaproponowaliśmy uczelni dwa budynki dotychczasowych gimnazjów, PG nr 3 na Pogorzelcu i PG nr 4 w Śródmieściu – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa zaznaczyła, że nie będzie problemów ze sfinansowaniem wydziału. – Pieniądze są, tym bardziej, że to działanie wpisuje się w plan rozbudowy żeglugi na Odrze – poinformowała.

W ramach porozumienia w powiecie ma również powstać Polskie Centrum Kształcenia Ustawicznego Żeglugi Śródlądowej. Z kolei nabór na uczelnię ruszy prawdopodobnie w 2019 roku, może to jednak nastąpić szybciej, wszystko będzie zależało od tego, w jakim momencie uda się zakończyć procedury związane z przejęciem budynków przez akademię.

W uroczystości wzięli udział dyrektorzy szkół, kapitanowie żeglugi, szefowie stoczni, przedstawiciele biznesu.

AL

Film na Facebooku powiatu.

list1.jpeg

list3.jpeg

list4.jpeg

list5.jpeg

list6.jpeg

list8.jpeg

list7.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera