Kamera on-line

Wyjeżdżasz na wakacje? Powiatowy rzecznik konsumentów radzi: czytajcie regulamin!

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z mieszkańców wciąż czeka na upragniony urlop. Zdecydowana większość wybiera zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Na co należy szczególnie uważać? 

Mamy w Polsce centralną ewidencję organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. W tej ewidencji możemy sprawdzić czy dana firma działa legalnie. Warto również zawsze wypytać rodziny czy znajomych o wypróbowane przez nich np. biura podróży – tłumaczył Marcin Majnusz, Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Przed podpisaniem umowy zawsze warto zapoznać się z sytuacją biura podróży, przeczytać regulamin oraz poszukać opinii na jego temat. Przy często wybieranych ofertach last minute przestajemy zwracać uwagę na takie rzeczy – co może działać wyłącznie na naszą szkodę. Oferta last minute podlega takim samym prawom jak wycieczki pełnopłatne rezerwowane kilka tygodni czy miesięcy wstecz.

¼ klientów, którzy podpisują umowę z biurem podróży nie zapoznaje się z ich treścią. Warto poświęcić trochę więcej czasu, szczególnie jeśli jedziemy za granicę. Mamy tam do czynienia z innymi przepisami, które również będą nas dotyczyły. Mamy również ustawę o usługach turystycznych, która reguluje podstawową odpowiedzialność biur podróży. Najlepiej się z nią zapoznać zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę – kontynuuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów Marcin Majnusz.

Jeżeli jednak zdarzy się tak, że na miejscu spotkają nas niedogodności bardzo ważne jest aby od razu zameldować to u rezydenta. Przy braku takich możliwości możemy po powrocie z wycieczki

w przeciągu 30 dni złożyć pisemną reklamację do głównego biura podróży. Należy dokładnie opisać problem, a może w tym pomóc tzw. Tabela Frankfurcka. W wypadku takich nieudogodnień przysługuje nam prawo obniżenia ceny wycieczki o konkretny procent. Tabela Frankfurcka zawiera wiele elementów i sytuacji, które mogły się przydarzyć wraz z odpowiednim procentowym zadośćuczynieniem.  

Najważniejsze jednak powinno być dla nas bezpieczeństwo. Przed wybraniem miejsca na zagraniczne wakacje warto zapoznać się z ostrzeżeniami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Możemy się tam m.in. dowiedzieć, które kraje są stosunkowo bezpieczne, a do których lepiej aktualnie nie wyjeżdżać. W tym momencie jest to dla nas najistotniejsze, by móc w pełni cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem w bezpiecznym i chronionym miejscu. Wychodząc na przeciw Polakom, ministerstwo stworzyło również aplikację iPolak w której można znaleźć nie tylko ostrzeżenia dla podróżujących, ale również wiele innych przydatnych informacji oraz dane kontaktowe i lokalizacyjne polskich placówek dyplomatycznych.

Więcej informacji tutaj: link

Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku i relaksu. Wielu z nas czeka na niego miesiącami, dlatego warto wcześniej zacząć przeglądanie i porównywanie ofert biur podróży. Inaczej wygląda to,  gdy sami organizujemy sobie wyjazd zagraniczny: należy wtedy szczególnie uważać i dokładnie sprawdzić potencjalne miejsca noclegowe. Warto również wcześniej zapoznać się z lokalnymi zwyczajami oraz prawem, ponieważ może się znacznie różnić od naszego. Trzeba także koniecznie zadbać o odpowiednie ubezpieczenie oraz pozostawać w stałym kontakcie z bliskimi i mieć przy sobie numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej.

W razie pytań zapraszamy bezpośrednio do Powiatowego Rzecznika Konsumentów – przyjmuje on w poniedziałki w godz. 8.00-16.00 oraz we wtorki w godz. 8.00-15.00 (pokój nr 41, II piętro).

×

Zapisz się do newslettera