Kamera on-line

Darmowe porady prawne. Sprawdziliśmy z czym najczęściej do nas przychodzicie.

Nieodpłatna pomoc prawna jest świadczona osobiście przez adwokata lub radcę prawnego. Z pomocy może skorzystać młodzież do 26. roku życia, najubożsi, osoby, które ukończyły 65 lat, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani oraz ofiary klęsk żywiołowych.

Najczęściej przychodzą osoby po 65 roku życia, zwykle emeryci. W większości są to sprawy spadkowe i rodzinne, jak np. alimenty czy testament – opowiadał adwokat Łukasz Ambroży.

Pomoc prawna obejmuje poinformowanie konkretnej osoby o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach. Prawnik wskaże również rozwiązanie problemu oraz pomoże w sporządzeniu wymagającego odpowiedniej wiedzy pisma na etapie przedsądowym. W przypadku postępowania sądowego pomoże również w ustanowieniu pełnomocnika z urzędu. 

Zgłaszają się również ludzie poniżej 26 roku życia, choć są to raczej pojedyncze przypadki. Najczęściej w sprawach pracowniczych, np. mają problemy z pierwszą pracą, pracodawcą. Chcą wiedzieć jak powinna wyglądać umowa oraz jakie są ich prawa – kontynuował adwokat Łukasz Ambroży.

Ilość spotkań jest nielimitowana, każdy może przyjść tyle razy ile będzie potrzebował. Są sprawy wymagające jednej konsultacji, są również takie przy których konieczna jest częstsza pomoc. Darmowa pomoc prawna dotyczy prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności oraz prawa cywilnego. Pomoc można uzyskać również

w dziedzinie spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego oraz spraw rodzinnych. Ważne jest również to, że otrzymamy pomoc z prawa podatkowego, jednak z wyłączeniem spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Bezpłatne porady prawne udzielane są przy ul. Damrota 30, od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00-17:00. Pozostałe punkty na terenie naszego powiatu mieszczą się w Bierawie, w siedzibie Urzędu Gminy, w Pawłowiczkach w siedzibie Urzedu Gminy oraz w Koźlu w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

DP2.jpeg
DP1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera