Kamera on-line

„Cieszymy się spokojem, ale musimy mieć świadomość wyzwań globalnych”

W powiecie uczczono 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ze względu na niesprzyjającą aurę uroczystości przeniesiono do kędzierzyńskiego Domu Kultury „Chemik”. Tam odbyła się część oficjalna, po której pod pomnikiem w parku Pojednania złożono kwiaty i oddano hołd bohaterom.

- Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bardzo ważne jest bezpieczeństwo, dlatego w tym roku na obronność kraju nasz rząd wyda 37 mld zł, w przyszłym roku będzie to kwota rekordowa w historii i wyniesie 41 mld zł. Te pieniądze w większości trafią do polskiego przemysłu zbrojeniowego, co w sytuacji obecnych zagrożeń jest właściwe i konieczne – podkreślił senator Grzegorz Peczkis.

Starosta Małgorzata Tudaj zaznaczyła, że jako pokolenia, które nie doświadczyły ogromu zła II wojny światowej, wspominamy ten tragiczny czas, znany nam z opowieści przekazywanych w rodzinie, znany z książek i filmów, w przekonaniu, że podobne wydarzenia już nigdy więcej nie staną się udziałem naszej ojczyzny i świata.

- Współczesny świat nie jest niestety wolny od wojen i konfliktów, cieszymy się spokojem i dobrobytem w swoim państwie, ale musimy mieć świadomość wyzwań globalnych. Jesteśmy częścią cywilizacji, która wyznaje wartości poszanowania godności, wolności, demokracji, równości, poszanowania praw człowieka. Te wartości to nie tylko prawa, to przede wszystkim obowiązki. Ich wypełnianie w świecie, w  którym ścierają się różne poglądy i opinie nie zawsze jest łatwe, niemniej jednak dużo łatwiejsze, niż zmierzenie się z sytuacją, jakiej czoła stawić musieli nasi rodacy 78 lat temu  – mówiła starosta. Obok niej w uroczystości wzięła udział przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel, a także radni powiatowi: Jadwiga Kuźbida, Paweł Masełko, Andrzej Lachowicz.

Małgorzata Tudaj zwróciła uwagę, że równie ważne jest także przypomnienie, zwłaszcza tym najmłodszym pokoleniom, że wolność, z której tak bezgranicznie się dziś korzysta, okupiona została najwyższym poświeceniem. 6 milionów Polaków oddało za nią życie.

W imieniu prezydent Sabiny Nowosielskiej głos zabrał sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz. W uroczystości wzięli udział kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele rządu, radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy jednostek i szkół ponadgimnazjalnych, młodzież i mieszkańcy powiatu.

Uroczystość została zorganizowana przez prezydenta miasta oraz starostę powiatu.

AL

Fotorelacja na Facebooku powiatu.

urczystość rocznicowa1.jpeg

DSC_0585.jpeg

DSC_0591.jpeg

DSC_0574.jpeg

DSC_0602.jpeg

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera