Kamera on-line

Oddali hołd ofiarom straszliwej wojny

Uroczyście i podniośle! Tak w naszym powiecie obchodzono rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Całość rozpoczęła msza w asyście orkiestry w kościele na os. Piastów. Potem odegrano hymn Polski oraz hymn Sybiraków, a także złożono kwiaty pod kamieniami pamięci.

II wojna światowa to ogrom tragicznych wydarzeń, których skutki dotknęły każdą polską rodzinę. Nasi rodacy ginęli na frontach, byli przetrzymywani w obozach, zsyłano ich na Sybir.

- Wielu tu obecnych pamięta tamte czasy, dla następnych pokoleń są one natomiast lekcją historii, lekcją okrutną, której nasza wcześniejsza historia nie znała. Zachowanie pamięci, to nie jedyne nasze zobowiązanie wobec tamtych wydarzeń i losów ich uczestników. Naszym największym obowiązkiem jest odpowiedzialność za wolną ojczyznę, w której, dzięki poświęceniu bohaterów tamtych wydarzeń, możemy dziś żyć. Wbrew pozorom, w dzisiejszym świecie, to niemałe wyzwanie. Dlatego tak ważna jest pamięć o krzywdach, których doznały pokolenia Polaków pamiętających wojnę i jej następstwa. Ich duch był bowiem niezłomny. Sybiracy zachowali polskie tradycje i obyczaje, nawet w nieludzkich warunkach życia jakie spotkały ich na Syberii – przekazała starosta Małgorzata Tudaj, która podziękowała Sybirakom, członkom organizacji kombatanckich oraz młodzieży za obecność.

W uroczystości wziął udział senator Grzegorz Peczkis, radni powiatowi oraz miejscy, prezydenta miasta reprezentował sekretarz Zbigniew Romanowicz.

Organizatorem wydarzenia było starostwo powiatowe wraz z urzędem miasta.

AL

Fotorelacja na Facebooku powiatu.

DSC_8670.jpeg

DSC_0775.jpeg

DSC_8630.jpeg

DSC_0798.jpeg

×

Zapisz się do newslettera