Kamera on-line

„Szpital przyjazny kangurom” – ruszył program wsparcia dla świeżo upieczonych rodziców

Celem akcji, w którą włączył się kozielski szpital jest szerzenie znaczenia kangurowania oraz przede wszystkim wzrost poziomu świadomości kontaktu „skóra do skóry”. Inicjatywa ma uwrażliwiać rodziców na znaczenie tego kontaktu w rozwoju dziecka już od pierwszych chwil po narodzinach. Ma również uświadamiać ich o przysługujących im prawach, zachęcać do kangurowania w warunkach domowych oraz promować zalety płynące z „rodzicielstwa bliskości”. Akcja jest prowadzona w szpitalach w ramach ogólnopolskiej kampanii „Rodzice Kangury”, do której dołączył również Oddział Położniczo-Ginekologiczny Samodzielnego Publicznego Zepołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

- Bliski kontakt fizyczny rodzica z noworodkiem jest bardzo ważny w jego rozwoju. Jest również bardzo naturalny i ma doskonały wpływ nie tylko na maluszka ale również na jego rodziców. Kangurowanie uspokaja, łagodzi stres poporodowy, a u wcześniaka wspomaga jego szybszy rozwój. Ten kontakt „skóra do skóry” jest bardzo istotny dla noworodka oraz rodziców: m.in. redukuje stres poporodowy zarówno u maluszka jak i u jego mamy. Rodzice chętnie z tego korzystają. Niektórzy wydają się zaskoczeni i jest to dla nich nowość, ale wszystko tłumaczymy. Podczas kangurowania staramy się stworzyć odpowiednie warunki, np. kiedy kobieta jedzie na badania po porodzie to kangurowanie przejmuje ojciec noworodka. Dzięki temu czuje się potrzebny i nawiązuje wspaniałą więź. Polecamy również kangurowanie po wyjściu ze szpitala - im dłużej tym lepiej i przynosi ono więcej korzyści – mówi Gabriela Mastalerz, położna oddziałowa kozielskiego szpitala.

Określenie kangurowania wzięło się z obserwacji świata zwierząt. Sama metoda stosowana była po raz pierwszy w 1978 roku w Bogocie z powodu braku personelu i odpowiedniego sprzętu. Kontakt fizyczny z matką dawał wtedy maluchom większą szansę na przeżycie.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo noworodek potrzebuje kontaktu fizycznego z rodzicami. Już na sali porodowej mama i dziecko mają okazję i prawo do spokojnego i nieograniczonego kontaktu, przywitania. Kangurowanie różni się w pewien sposób od popularnego już nurtu „noszenia dzieci” przy użyciu chust czy nosideł miękkich. W trakcie kangurowania ważne jest, aby dziecko przebywało w bezpośrednim kontakcie „skóra do skóry”, natomiast w czasie klasycznego chustonoszenia między rodzicem a dzieckiem występuje warstwa materiału. Obowiązujące zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej mówią, iż kontakt „skóra do skóry” matki i dziecka powinien trwać nieprzerwanie od pierwszej minuty życia dziecka do zakończenia pierwszego karmienia  – informuje Kinga Pukowska, prezes Fundacji Polekont - Istota Przywiązania.

Kangurowanie może trwać godzinami i ważne jest, aby w tym czasie odciąć się od wszystkiego co nas otacza - najważniejszy staje się kontakt z dzieckiem i relaks. Kangurować może zarówno matka jak i ojciec, a korzyści działają nie tylko na malucha ale również na jego rodziców. Dziecko śpi spokojniej, kształtują się prawidłowe relacje, redukuje się stres związany z porodem, rodzice szybciej uczą się swojego dziecka, rozwija się więź emocjonalna, działa kojąco i uspokajająco – a to tylko mała część korzyści. Szpital przystępując do akcji ma na celu przede wszystkim wspieranie rodziców w jak najlepszym kontakcie z ich nowonarodzonym dzieckiem oraz umożliwienie rodzicom kontaktu „skóra do skóry” bezpośrednio po porodzie. Świeżo upieczeni rodzice potrzebują wsparcia, szczególnie gdy rodzi się ich pierwsze dziecko. Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Kędzierzynie-Koźlu robi wszystko, by pomóc przygotować im się do najważniejszej roli w życiu – opiece nad małym człowiekiem.  

Strona internetowa oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu TU

KG (oprac. AL)

szpital foto2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera