Kamera on-line

Oświata pod lupą radnych. Szkoły radzą sobie dobrze

Oświata ponadgimnazjalna w Kędzierzynie-Koźlu – to temat numer jeden sesji Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek 24 października. W naszych szkołach kształci się ponad 3 tysiące uczniów. Zdawalność maturalna jest wyższa niż średnia krajowa, a w placówkach po raz kolejny naukę rozpoczęło więcej uczniów z innych powiatów, a nawet województw. 3,5 mln zł kosztowały najnowocześniejsze pracownie dla uczniów, jedna z nich – gastronomiczna niedawno została oddana do użytku i jest najnowocześniejszą pracownią w województwie. Powiat zdobył na nie pieniądze z Unii.

Funkcjonowanie oświaty ponadgimnazjalnej chwalili radni, ale tak naprawdę cenzurkę wystawiają jej sami uczniowie i ich rodzice, coraz chętniej wybierający szkoły powiatowe, które nie tylko dobrze kształcą, ale i pomagają znaleźć zatrudnienie. W powiecie z powodzeniem działa doradca zawodowy, który wskazuje młodym ludziom możliwie najlepsze dla nich drogi kształcenia. Przede wszystkim powiat i szkoły stawiają na współpracę z pracodawcami, przez to kierunki kształcenia dobrze skorelowane są z zapotrzebowaniem rynkowym.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest organem prowadzącym i dotującym dla czterech zespołów szkół, dwóch liceów ogólnokształcących, szkoły specjalnej oraz czterech placówek oświatowych. Do szkół uczęszcza ponad 3 tys. uczniów, w tym ponad 2 tys. w szkołach zawodowych i technicznych, ponad 800 w liceach ogólnokształcących oraz ponad 100 w szkole specjalnej. Mamy jedne z najwyższych wyników zdawalności w powiecie: w liceach jest to ponad 97% uczniów, natomiast w technikum ponad 80%. Wyniki zdawalności w województwie wynoszą kolejno ponad 86% dla liceów i ponad 79% w technikum. W skali ogólnopolskiej to równie znakomite wyniki: dla liceum 89%, a dla technikum 76%.

Budżet oświaty na rok 2016 wyniósł 38 mln zł.  W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Opolskiego na lata 2014-2020 Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego realizuje projekt „Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach”. W ramach tego projektu powstają w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego dwie specjalistyczne pracownie – systemów mechatronicznych oraz napędów elektrycznych, które będą wykorzystywane do kształcenia w zawodzie Technik Mechatronik. Dodatkowo powstała pracownia chemiczna, która będzie wykorzystywana do profesjonalnego kształcenia młodzieży i dorosłych w kierunku przemysłu chemicznego. Kolejną ważną inwestycją jest przystosowywanie pomieszczeń przystani „Szkwał” na pracownię nawigacji i eksploatacji siłowni okrętowej oraz oddana już do użytku pracownia gastronomiczno-kelnerska w Zespole Szkół nr 1. Cały koszt projektu to aż 3,5 mln zł.  

Remonty szkół i placówek kosztowały ponad 467 tys. zł, a termomodernizacja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących 1 mln 200 tys. zł, z czego 560 tys. pochodziło z budżetu powiatu, reszta została dofinansowana przez UE. Rok szkolny 2016/2017 przyniósł wiele sukcesów w szkołach. W rankingu „Perspektyw” 2017 technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 zdobyło Złotą Tarczę, II Liceum Ogólnokształcące Srebrną Tarczę, technikum nr 2 w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej Brązową Tarczę, podobnie jak technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Dobre wyniki odnotowaliśmy w naborze do szkół - naukę podjęło 100 uczniów spoza województwa. Planowane jest również otwarcie drugiej uczelni wyższej na bazie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej przez Akademię Morską w Szczecinie. Dodatkowo Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zajął na Olimpiadzie Innowacji i Wynalazczości drugie miejsce w Polsce za projekt robota inspekcyjno-rozpoznawczego „Szerszeń V2”. Kolejnym znaczącym krokiem było podpisanie przez Zespół Żeglugi Śródlądowej umowy patronackiej z Grupą Azoty ZAK S.A., która funduje uczniom stypendia naukowe.

Uczniowie I LO zostali brązowymi medalistami mistrzostw świata w plażowej piłce siatkowej, mechatronicy z ZSTiO wygrali X edycję konkursu dla pasjonatów techniki „Elektryzująca Pasja”, reprezentanci ZS nr 1 byli najlepsi w zawodach centralnych XXX Edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, a siatkarze z I LO zostali Mistrzami Województwa Opolskiego w piłce siatkowej mężczyzn, na tym szczeblu rozgrywki się nie skończyły, a mianowicie podopieczni Sławka Skrzypca zdobyli Mistrzostwo Polski.

Sukcesem było też otrzymanie przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Opolskiej Nagrody Jakości. Z kolei Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej wziął udział w uroczystości podpisania porozumienia AGN w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Porozumienie AGN to niezwykle ważny dokument, opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, regulujący kwestie głównych śródlądowych dróg wodnych.

AL, KG

os6.jpeg

os1.jpeg

os4.jpeg

os3.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera