Kamera on-line

Od teraz będzie wiadomo skąd napływają zanieczyszczenia. Otwarto w pełni profesjonalną stację meteo

W pełni automatyczna, bardzo nowoczesna stacja meteorologiczna wpisana do bazy ogólnokrajowej, została otwarta w Kędzierzynie-Koźlu. Udało się ją sfinansować z budżetu powiatu, gminy oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Jako meteorolog wiem, że najwięcej ekstremalnych zjawisk, zwłaszcza o charakterze powodziowym, które powodują duże zniszczenia są słabe do wykrycia bez pomiarów. Nie moglibyśmy również stawiać żadnych profesjonalnych prognoz meteorologicznych. Co najważniejsze, to patrząc szeroko na Opolszczyznę widzimy, że to właśnie tu rodzą się zjawiska ekstremalne, zwłaszcza powodzie. Nie trzeba sięgać daleko wstecz żeby wiedzieć, jakie wezbrania sięgały dorzecza Odry. Stacja meteorologiczna, która tu powstała znajduje się na terenie oddalonym od przeszkód, które zaburzają informacje przez co jej dane są profesjonalne – mówił prof. Zbigniew Ustrnul, dyrektor oddziału krakowskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. 

Stacja kosztowała 123 tys. zł.

- W tym momencie gmina realizuje program czystego powietrza i ta stacja meteorologiczna jest na miarę XXI wieku, i na pewno w tym zadaniu pomoże. Dziś wszyscy możemy być zadowoleni, ponieważ kolejna drobna inwestycja, choć bardzo istotna w naszym mieście została nakierowana na badanie powietrza. To zadanie podjęliśmy i wykonaliśmy wspólnie – mówiła starosta powiatu, Małgorzata Tudaj.

Co prawda na os. Piastów znajduje się stacja pomiarowa, ale dane z niej pochodzące nie dostarczają informacji na temat tzw. róży wiatrów. Dlatego uruchomienie nowej stacji da pełniejszy obraz sytuacji związanej z jakością powietrza, po prostu będzie wiadomo skąd różne zanieczyszczenia do nas napływają.   

- To bardzo ważne, chronimy nasze powietrze, chronimy naszych mieszkańców i chcielibyśmy dzięki temu urządzeniu odpowiedzieć na pytanie skąd przychodzą do nas zanieczyszczenia. Stacja meteorologiczna powstała również dzięki panu wojewodzie, który powołał sztab kryzysowy kiedy we wrześniu 2016 roku piki benzenu wróciły w tak ekstremalnej wysokości po kilku latach. Piki mamy od bardzo dawna i dlatego podjęliśmy program, a pierwszym jego krokiem jest ta stacja. Drugim będzie ochrona powietrza, którą rozpoczynamy od początku przyszłego półrocza – mówiła prezydent miasta, Sabina Nowosielska.  

- Bardzo się cieszę, kilkanaście miesięcy temu postanowiliśmy, co robimy w pierwszej kolejności, a pierwszym z podstawowych problemów był brak nowoczesnej stacji. Ma nie tylko właściwości meteorologiczne, ale również wpina się w cały system oceny kontroli jakości powietrza. W Kędzierzynie-Koźlu i jego okolicach to jest bardzo istotne. Miasto wspaniale się rozwija pod względem gospodarczym, ale bezpieczeństwo jego mieszkańców jest najważniejsze. Mam nadzieję, że ta stacja przyczyni się również władzom miasta i województwa, abyśmy wiedzieli skąd te niepokojące dane się biorą – zaznaczył Adrian Czubak, Wojewoda Opolski.

Urządzenia pomiarowe znajdują się na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Dunikowskiego 14. Dane ze stacji znajdziemy na stronie www.pogodynka.pl – oficjalnym serwisie pogodowym IMGW.

Film oraz zdjęcia na Facebooku powiatu.

AL

stacja1.jpeg

stacja2.jpeg

stacja3.jpeg

stacja4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera