Zmiany w wyznaczaniu stref ochronnych ujęć wody od 1 stycznia 2018
Od 1 stycznia 2018 r . zmiany w wyznaczaniu stref ochronnych ujęć wody.
Nowe Prawo wodne wprowadza tzw. „analizę ryzyka”
Analiza ryzyka będzie niezbędna przy wyznaczaniu strefy ochronnej ujęcia wody obejmującej teren ochrony bezpośredniej i pośredniej. Będzie ona przeprowadzana dla:
- indywidualnych ujęć wody dostarczających do 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę do 50 osób, jeżeli woda jest dostarczana jako woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo do budynków użyteczności publicznej,
- ujęć wody dostarczających więcej niż 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób.
Kto musi wykonać analizę ryzyka
Do sporządzenia analizy ryzyka będą zobowiązane podmioty zajmujące się zbiorowym zaopatrywaniem ludności w wodę. Analizę będą musieli przekazywać do właściwego miejscowo Wojewody.
Analiza ryzyka ma być aktualizowana raz na 10 lat, a dla ujęć dostarczających wodę w ilości poniżej 1000 m3/rok – raz na 20 lat.
Strefy ochrony bezpośredniej będzie ustanawiał organ Wód Polskich w drodze decyzji, natomiast ochrony bezpośredniej i pośredniej – Wojewoda w drodze aktu prawa miejscowego.
Zawartość wniosku
Wniosek o ustanowienie strefy ochrony bezpośredniej i pośredniej nie będzie się różnił od obecnego wniosku. Powinien zawierać przede wszystkim takie informacje jak:
- wskazanie potrzeby ustanowienia strefy,
- charakterystykę techniczną ujęcia wody,
- propozycję zakazów, nakazów i ograniczeń dotyczących użytkowania gruntów oraz korzystania z wód na terenach ochrony pośredniej.
Do wniosku, oprócz wspomnianej analizy ryzyka, będzie trzeba dołączyć:
- dokumentację hydrogeologiczną, a także
- wyniki badań hydrogeologicznych, hydrograficznych i geomorfologicznych.