Kamera on-line

Powiat ma nowy herb. Zobacz, co się zmieniło

Nowy herb obowiązuje od kilku tygodni. Specjalną uchwałę w tej sprawie przyjęła rada powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Zmiana symbolu była konieczna. Jak się okazuje, poprzedni herb był dość swobodną interpretacją plastyka i nie spełniał wymogów heraldycznych.

Powiaty powołano w 1999 roku wraz z wejściem w życie reformy administracyjnej. Wcześniej ich zadania częściowo realizowały urzędy rejonowe. Wraz z utworzeniem powiatu konieczne było nadanie mu symboliki. Herb stworzony przez Michała Marciniaka-Kożuchowskiego został przedstawiony pierwszej radzie powiatu i przez nią zaakceptowany przy braku opinii komisji heraldycznej, która wtedy jeszcze nie istniała. Przy tworzeniu herbu plastyk inspirował się przedwojennym znakiem powiatu, który można znaleźć na różnych materiałach z tego okresu, jak chociażby na kalendarzu z 1938 roku.

Herb obowiązywał przez 18 lat. W końcu przy okazji prac nad łańcuchem marszałka województwa opolskiego nadarzyła się okazja, by go zweryfikować. Do insygnium mogły trafić wyłącznie herby, które uzyskały pozytywną opinię komisji heraldycznej.

10 lutego 2017 roku komisja zaakceptowała symbolikę dotychczasowego herbu. Trzy koźle głowy nawiązują do herbu miasta Koźla przez wieki będącego głównym ośrodkiem ziem obecnie pokrywających się z granicami powiatu. Natomiast kolory żółty i niebieski to historyczne barwy Opolszczyzny. Zastrzeżenia wzbudziła natomiast stylizacja plastyczna herbu. Zwrócono się więc do komisji o opracowanie wzorów herbu, flagi i pieczęci, które uzyskają aprobatę.

Postanowiono zaczerpnąć z przedstawienia herbu w publikacji „Miasta polskie w tysiącleciu”, jednak nie kopiując go, a opracowując na nowo. Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest nadanie koźlim pyskom poważnego wyrazu oraz pozbawienie ich wystających języków. Zmieniono również barwy – z wpadającej w pomarańcz na złotą, a granatową na niebieską, jak w herbie Opolszczyzny. Zmienił się także kształt koźlęcych rogów.

Nowy herb jest już w użyciu. Można go znaleźć na oficjalnych dokumentach wydawanych przez kędzierzyńsko-kozielskie starostwo oraz na materiałach promocyjnych.

Opracowaniem nowego herbu zajął się Robert Fidura, adres strony TU.

herb-powiat.jpeg

nowy-herb-i-flaga.jpeg

×

Zapisz się do newslettera