Kamera on-line

Powiat otworzył najlepsze w województwie pracownie dla uczniów

Od teraz przyszli mechatronicy, chemicy, a także konstruktorzy napędów zdobywają wiedzę w najnowocześniejszych w województwie pracowniach, które kosztowały 1,5 mln zł. Powiat zdobył na nie pieniądze z unii. Oddano je do użytku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu. Koordynatorem całego dużego projektu starostwa, który w sumie opiewa na ponad 3,5 mln zł, jest Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Niedawno z tego samego projektu starostwo oddało do użytku pracownię gastronomiczną, a wkrótce uruchomi pracownię do nawigacji na kozielskiej wyspie. To wszystko sprawia, że kształcenie w szkołach średnich stoi teraz na naprawdę wysokim poziomie.

- Uchwaliliśmy strategię rozwoju oświaty w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, a najważniejszym z punktów było szkolnictwo zawodowe oraz współpraca z firmami zewnętrznymi. Wczoraj podpisaliśmy kolejne partnerstwo, a dziś otwieramy następne pracownie. Te wszystkie kierunki pokrywają się z naszą strategią, m.in. wracamy do chemii. W naszym położeniu chemia nas otacza, mamy wiele zakładów pracy w okolicy, a brakuje w nich młodych chemików. Zależy nam żeby zasilić zakłady w nową kadrę, co było także inicjatywą Klastra Chemicznego i Zakładów Chemicznych. Staramy się jak najlepiej wpasować w potrzeby rynku. Kolejną ważną dziedziną jest mechatronika. Nasze zakłady poza chemią, zajmują się również wszelkiego rodzaju przemysłem wspomagającym i mechanicznym, gdzie potrzebni są wykwalifikowani fachowcy. Ostatnią dziedziną jest dziedzina elektryczna. Kiedyś mieliśmy technikum energetyczne i mocno kształciliśmy młodych ludzi w tym kierunku. Zależy nam teraz aby odbudować to w tym zakresie, ponieważ są to zawody, których brakuje nam na rynku – mówił wicestarosta Józef Gisman.

Chodziło o to, aby były to pracownie na miarę XXI w. Uczniowie, którzy kończą szkołę w Azotach i wchodzą na rynek pracy, robią to płynnie.

- Dziwi ich to, że w innych miejscach te pracownie nie są tak nowoczesne jak u nas. To jest najlepszym dowodem na to, że Zarząd i Rada Powiatu robi wszystko żeby przygotować jak najlepiej wszystkich uczniów naszych szkół do nowoczesnego i innowacyjnego rynku pracy. Pracownia mechatroniczna ma bardzo bogato wyposażone stanowiska. Przechodząc przez magazyn, który przebudowaliśmy na potrzeby tych dwóch pracowni, zobaczą państwo ile tam jest detali i szczegółów, urządzeń mniejszych i większych. To wszystko jest dla uczniów, przy tym będą się szkolić. Ważne, że będą brali udział również w pracy przy specyfikacji. Firma przygotowała stanowiska, ale teraz trzeba wszystko do tych stanowisk przyporządkować – zaznaczyła dyrektor ZSTiO, Maria Staliś. 

Otwarta pracownia mechatroniczna jest jedną z najnowocześniejszych w kraju.

- Mamy tu 10 stanowisk w pełni przygotowanych z różnymi przyrządami. Jakość tych stanowisk jest bardzo wysoka, są tak zaprojektowane aby był doskonały dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy i elementów. Możemy nawet rozmieścić cięższe rzeczy jak np. silniki, których obsługa również jest w programie dla uczniów. Silniki elektryczne są cięższe, każdy z nich waży od 5-10 kg, więc przyniesienie tego i operowanie jest dosyć trudne. Żeby tego nie wieszać mają tu specjalny stół poziomy, który można przestawiać. Bez względu na rozstaw silników to zawsze chwyci, a dla nich to duże ułatwienie – opowiadał nauczyciel ZSTiO, Krzysztof Popiela.   

AL

prac1.jpeg

prac2.jpeg

prac3.jpeg

prac4.jpeg

DSC_0385.jpeg

DSC_0389.jpeg

DSC_0381.jpeg

×

Zapisz się do newslettera