Kamera on-line

Starosta dołączyła do zbiórki żywności dla Polaków mieszkających na Kresach

Już 5 rok z rzędu mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla zbierają żywność dla rodaków mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Starostwo Powiatowe również zaangażowało się w tę akcję, obejmując ją honorowym patronatem. Zbiórką darów zajmują się wolontariusze ze Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle oraz Niniwy Kędzierzyn-Koźle. W skład wszystkich paczek wchodzą przede wszystkim produktu suche z długim terminem przydatności.

- Jednym z ważniejszych elementów paczki jest kartka świąteczna dla Polaków, którą dołączamy do każdej z nich. Chodzi o utrzymanie więzi z naszymi rodakami. W styczniu byliśmy na Wileńszczyźnie i mieliśmy okazję zobaczyć, w jak trudnych warunkach żyją Polacy na Kresach. Nagle po 60-70 latach zapomnienia zjawia się ktoś z Polski i wręcza symboliczną paczkę. Dla nich jest to coś wyjątkowego, ci ludzie emanują ogromną empatią i życzliwością. Będąc na Litwie doświadczyliśmy wielkiej gościnności ze strony ludzi, którzy żyją bardzo skromnie, podzielili się z nami wszystkim, co mieli – tłumaczył Krzysztof Trybuła ze Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Organizatorzy akcji współpracują dodatkowo ze szkołami, parafiami oraz innymi organizacjami z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Paczki trafiają nie tylko do osób indywidualnych, ale również do polskich szkół, domów dziecka i parafii. Po zakończeniu akcji organizatorzy osobiście wybierają się na Kresy, by móc wręczyć paczki naszym rodakom, a w zeszłym roku udało się skompletować aż 200 takich paczek. Akcja potrwa do 30 grudnia, a osoby, które zdecydowały się na przygotowanie własnej paczki mogą zostawić ją w sklepie Spontanshop, na stadionie Kuźniczka lub w restauracji Kosmos. Wszystkie pytania dotyczące akcji można zadać przedstawicielom Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle pod numerem telefonu: 669-416-006.

KG (oprac. al)

DSC_0528.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera