Kamera on-line

Afrykański Pomór Świń

W związku ze złą sytuacją epizootyczną dotyczącą afrykańskiego pomoru świń i ognisk choroby występujących w rejonach centralnej i wschodniej Polski, przypomina się o właściwych zasadach postępowania, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu tej zakaźnej choroby trzody chlewnej.  

ASF to szybko rozprzestrzeniająca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, dzikie świnie i dziki. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt, nie jest również niebezpieczna dla ludzi. Jednakże z uwagi na łatwości jej rozprzestrzeniania oraz nieuleczalność, jej zwalczanie sprowadza się do izolacji oraz likwidacji całych populacji świń w miejscach stwierdzonych ognisk ASF, co wiąże się z dużymi stratami ekonomicznymi w postaci kosztów eradykacji (przeprowadzonego uboju i zniszczenia martwych zwierząt), wypłaty odszkodowań, zmniejszenia ilości produkcji, aż do wstrzymania eksportu i obrotu świń oraz wieprzowiny.

Poniżej prezentujemy ulotki przygotowane prze służby weterynaryjne kraju. Więcej informacji można znaleźć również na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

PDFUlotka ASF - postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika.pdf (246,32KB)

PDFUlotka ASF.pdf (752,90KB)

PDFDla rolników.pdf (1,44MB)

×

Zapisz się do newslettera