Kamera on-line

Nowy dyrektor szpitala wysoko zawiesza poprzeczkę

Dołożę wszelkich starań, by być jak najlepszym gospodarzem tego szpitala, który od teraz będzie moim drugim domem – mówi Jarosław Kończyło, od 1 marca nowy dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, z którym rozmawiamy m.in. o bardzo ambitnych planach rozwojowych lecznicy.

Jak wyglądały pana pierwsze dni w nowym miejscu pracy?

W pierwszym dniu natychmiast spotkałem się z personelem szpitala, szefami działów. Wspólnie z moją zastępczynią ds. medycznych, dr Dorotą Zarańską, przeszliśmy na oddziały, gdzie miałem okazję poznać specyfikę ich pracy. Dialog i rzeczowa dyskusja na temat rozwoju każdego z nich będzie moim priorytetem. Sporo słyszałem o sukcesach tutejszych medyków, cieszę się, że będziemy razem współpracować. Chcę by pracownicy, jak i pacjenci, także najmłodsi, czuli się u nas jak najlepiej, i zawsze to będzie moją nadrzędną dewizą.

I pewnie dlatego w pierwszych dniach odbył Pan nieco dłużą rozmowę z ordynatorem oddziału pediatrii…

Tak, to była rozmowa nie tylko z ordynator dr Danutą Gmyrek, ale także naszym działem technicznym, chciałbym, aby oddział pediatryczny był na naprawdę topowym, europejskim poziomie, na ten temat rozmawiałem również ze starostą powiatu, wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań.

Porozmawiajmy o tym, co najbardziej interesuje pacjentów, chcą się w końcu leczyć na jak najlepszym sprzęcie, co się zmieni w tym zakresie?

Bardzo wiele, realizujemy kilka dużych projektów za wiele mln zł, można powiedzieć, że sprzętowo szpital wkrótce zupełnie zmieni swoje oblicze. Wczoraj podpisaliśmy ostatnią umowę, a to oznacza, że w maju przyjedzie do nas m.in. nowy aparat RTG. Od tego momentu będziemy pracować na dwóch takich urządzeniach, obecnym starszym i nowym urządzeniu cyfrowym. Nowy aparat RTG poszerzy gamę wykonywanych badań oraz przyspieszy generację wyniku badania. Z kolei nowe urządzenie USG będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie. Będzie posiadać funkcję wspomagania diagnostyki nowotworów poprzez możliwości weryfikacji zmian ogniskowych piersi. Ponadto dostawy obejmować będą również: zestawy do videoendoskopii oraz urządzenie umożliwiające diagnostykę objawów ze strony układu oddechowego. Bronchofiberoskop trafi na kędzierzyńską pulmonologię. Jednoczenie ogłosiliśmy postępowania przetargowe w ramach kolejnego projektu finansowanego z RPO. Nowe wysokiej klasy urządzenia pojawią się na oddziałach: ginekologii z położnictwem, neonatologii oraz laryngologii i pediatrii, w tym ostatnim przypadku odczują to matki z dziećmi, zatem można powiedzieć, że od tego momentu rozpoczniemy ważne zmiany na oddziale dziecięcym.

I nie tylko tam, bo szpital czeka też przebudowa…  

Tak, prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszy proces przebudowy oddziału intensywnej terapii, to bardzo duży projekt, mocno się do niego szykujemy. Docelowo znacznie polepszy on obsługę naszych pacjentów. Ale szpital zyska też wizualnie, bo czekamy na zielone światło w sprawie termomodernizacji całej naszej jednostki, złożyliśmy odpowiedni wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki projektowi SP ZOZ zaoszczędzi pieniądze ponoszone na ogrzewanie, zyska też technologicznie.

Czyli za rok to będzie już zupełnie inny szpital, a Jarosław Kończyło zostanie doktorem z ekonomii…

(Śmiech).. Szpital zmieni się na lepsze, a studia doktoranckie są w trakcie realizacji, i tu też jestem bardzo dobrej myśli.

Dziękuję za rozmowę.
AL

Jarosław Kończyło.jpeg

×

Zapisz się do newslettera