Kamera on-line

Partnerstwo poprzez młodzież

Młodzi ludzie z powiatu Hohenlohe goszczą w Kędzierzynie-Koźlu. Wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół nr 1 gotują potrawy w nowej pracowni gastronomicznej, zwiedzają Oświęcim i Kraków, szlifują język. Kilkudziesięcioosobowa grupa odwiedziła również kędzierzyńskie starostwo i spotkała się z włodarzami powiatu. Wizyta odbywa się w ramach podpisanej przed laty umowy o partnerstwie z niemieckim samorządem. Dzięki niemu nasza młodzież zdobywa nowe umiejętności, również te praktyczne, podczas wizyt u zachodnich sąsiadów.

W starostwie uczniowie z Niemiec pytali m.in. o to, jak u nas wygląda kształcenie młodzieży, czym zajmuje się samorząd powiatowy, dopytywali też o historię miasta i powiatu.

- Jesteśmy w pomieszczeniu, gdzie zapadają ważne dla mieszkańców decyzje związane ze służbą zdrowia, szkolnictwem, opieką społeczną, to tu radni zbierają się i głosując decydują. Tematów jest mnóstwo, nie zawsze wszystko udaje się wypracować na jednym posiedzeniu, wcześniej pracujemy wspólnie na komisjach – tłumaczyła starosta Małgorzata Tudaj.

Z kolei wicestarosta Józef Gisman pytany o historię przypomniał, jak wyglądało to miejsce niemal 20 lat temu.

Nasz samorząd jest dość młody, ale przez lata bardzo się zmienił, pamiętam jak wiele lat temu krzesła w tej sali obrad zbite były po prostu w poprzek, właściwie zaczynaliśmy budować wszystko od początku – przypomniał Józef Gisman.

Współpracujemy już od 9 lat. Wymieniamy się doświadczeniami, pokazujemy to, co u nas najlepsze. Nasi goście są bardzo mile zaskoczeni szkołą: nowoczesnymi pracowniami gastronomicznymi czy dziennikiem elektronicznym, którym w pełni posługują się nasi rodzice, uczniowie i nauczyciele – mówią, że tego u nich nie ma zaznaczyła Urszula Więcek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1.  

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wizyty, uczymy się wzajemnie od siebie, jesteśmy też pod wrażeniem tego, jak rozwija się u was oświata – mówił Volker Stephan, dyrektor szkoły w Künzelsau.

W przyszłym roku uczniowie z „Budowlanki” wybiorą się z rewizytą do swoich partnerów z Niemiec.

Zobacz relację z międzynarodowego gotowania TU

AL

Więcej zdjęć na FB powiatu.

DSC_0557.jpeg

DSC_0559.jpeg

DSC_0578.jpeg

DSC_0606.jpeg

DSC_0545.jpeg

DSC_0553.jpeg

×

Zapisz się do newslettera