Kamera on-line

Powiat kędzierzyńsko-kozielski najbardziej rozwojowy na Opolszczyźnie

Samorząd ósmym najbardziej rozwojowym samorządem w kraju i pierwszym na Opolszczyźnie. W najważniejszym ogólnopolskim rankingu Związku Powiatów Polskich starostwo awansowało z dwunastego miejsca. Starosta Małgorzata Tudaj i wicestarosta Józef Gisman odebrali wyróżnienie podczas gali Związku Powiatów Polskich, który to ranking prowadzi już od piętnastu lat.

- To jest nagroda dla ludzi samorządu za solidną robotę - mówił sekretarz ZPP Rudolf Borusiewicz.

- Powiat weryfikowano według 100 kryteriów, które pozwalają na obiektywną i wielopłaszczyznową ocenę jednostki, nasi eksperci poddają samorządy szczegółowej analizie - powiedział prezes ZPP Ludwik Węgrzyn.

Ocenie poddawanych jest ponad 300 samorządów w kraju. – To przede wszystkim bardzo wiarygodny ranking, dlatego jest tak ceniony w kraju, pokazuje w jakim miejscu znajduje się dany samorząd, jak sobie radzi, jest wykładnikiem całorocznej, ciężkiej pracy. Tym różni się od innych rankingów, że tu trzeba wszystko udokumentować – mówił Zbigniew Wawrzkowicz z ogólnopolskiego magazynu gospodarczego Fakty, który objął ranking swym patronatem.  

Kolejność w rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. W walnym zgromadzeniu ZPP wzięło udział wielu znamienitych gości.

- Nigdzie tak jak na Śląsku nie widzimy ile powiat może osiągnąć, ale powiat miał ogryzione do kości kompetencje, dlatego trzeba je rozbudować, wejść w nowe wyzwania epoki cyfrowej – podkreśliła prof. Iren Lipowicz, niegdyś Rzecznik Praw Obywatelskich.  

- Prezydent dostrzega pozytywną rolę samorządu terytorialnego w Polsce, ten ogromny pozytywny dorobek jest jednym z sukcesów polskiej transformacji i udział samorządu jest tu niewątpliwy – mówił Paweł Mucha, z-ca szefa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Z danych CBOS wynika, że 65 procent badanych jest zainteresowanych poczynaniami władz powiatowych. Nie jest to zaskoczeniem, bo na tym szczeblu samorządowym realizowane są działania wprost przekładające się na poprawę jakości życia mieszkańców.

Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd". Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Nagrody za udział w rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

AL

ra2.jpeg

ra3.jpeg

ra4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera