Pierwsza taka w kraju. Powiat otworzył unikatową pracownię do nawigacji dla przyszłych marynarzy

Przyszli marynarze z kozielskiej "Żeglugi" będą zdobywać wiedzę w pierwszej w Polsce bardzo nowoczesnej pracowni do nawigacji dla żeglugi śródlądowej, która dzięki staraniom samorządu powiatowego powstała na przystani "Szkwał". Inwestycja kosztowała milion zł i finalizuje duży europejski projekt starostwa (warty 3,5 mln zł), w ramach którego w Kędzierzynie-Koźlu zbudowano aż pięć specjalistycznych pracowni.

Koordynacją projektu zajmowało się Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Trzy pracownie zbudowano w ZSTiO w Azotach (chemiczna, mechatroniczna i napędów), pracownia gastronomiczna powstała w Zespole Szkół nr 1, a teraz otwarto pracownię do nawigacji.

- Zakończyliśmy duży projekt, dzięki któremu znacznie wzrośnie poziom kształcenia w naszych szkołach. Teraz oddajemy do użytku unikatową pracownię, nie ma takiej jeszcze w naszym kraju, będzie to miało swoje przełożenie na proces naboru do szkół w powiecie. Chciałbym w imieniu pani starosty, zarządu i radnych podziękować wszystkim, którzy mieli swój wkład w projekt – dyrektorom, pracownikom szkół i starostwa, CKPiU, urzędowi marszałkowskiemu oraz kuratorium oświaty – mówił wicestarosta Józef Gisman.

W pracowni na kozielskiej wyspie znajdziemy specjalistyczne symulatory dla uczniów oraz stanowiska dla nauczycieli. – Przygotowaliśmy dla wszystkich lekcję pokazową, by uświadomić, jak będzie od teraz wyglądała nauka przyszłych marynarzy, którzy na najnowszych symulatorach mogą właściwie sprawdzać swoje umiejętności nie tylko na wodach w kraju, ale w zasadzie całego świata – zaznaczył dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor CKPiU.

- Projekt powiatu jest jednym z większych na Opolszczyźnie, a mimo to został zrealizowany jako pierwszy, bardzo się cieszymy i gratulujemy władzom powiatu – mówił Zbigniew Kubalańca, dyrektor departamentu edukacji i rynku pracy w urzędzie marszałkowskim.

W ramach projektu zakupiono też dwie łodzie wiosło-żaglowe, które będą wykorzystywane do zajęć praktycznych.

Zdjęcia i filmy na FB powiatu.

navi2.jpeg

navi1.jpeg