Kamera on-line

"Żegluga łączy". Międzynarodowa konferencja we Wrocławiu z udziałem naszego powiatu

Zorganizowało ją Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach ONZ Europejska Komisja Gospodarcza.

– Przyjęliśmy zobowiązanie do dostosowania najważniejszych dróg wodnych do klas międzynarodowych. W przypadku naszego kraju mowa o drogach wodnych E-30. Wrocław leży w sercu drogi wodnej E-40 i E-70. Docelowo te drogi wodne powinny stać się elementami transeuropejskiej sieci transportowej i jesteśmy zdeterminowani, żeby to osiągnąć – mówił na sympozjum Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej.

Celem konferencji było zaprezentowanie możliwości transportu wodnego śródlądowego oraz tego, jak ten sektor będzie się w najbliższych miesiącach i latach rozwijał. Była to pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi żeglugi śródlądowej. Na konferencję do Wrocławia przybyło ponad 400 gości z całego świata, ministrów, rządowych doradców, szefów komisji rzecznych, przedstawicieli administracji, przedsiębiorców oraz organizacji i ludzi zajmujących się tematem żeglugi śródlądowej. Nasz powiat reprezentowała starosta Małgorzata Tudaj.

– W temacie żeglugi czerpiemy także doświadczenia z innych państw, gdzie od wielu lat żeglugę śródlądową wykorzystuje się jako element transportu multimodalnego. Warto zdać sobie sprawę, że dzięki Wiśle i Odrze Polska też ma taką możliwość. Użeglowienie polskich rzek to zadanie na kilka lat, jednak działania podejmujemy już teraz, a od naszych partnerów uczymy się na bieżąco wyjaśniał minister Gróbarczyk.

Oprac. al

Foto: MGMiŻŚ

że1.jpeg

że2.jpeg

że3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera