Kamera on-line

Skarbnik powiatu z ogólnopolską nagrodą

Powiat kędzierzyńsko-kozielski drugim najlepiej zarządzanym finansowo samorządem w kraju (w kategorii powiaty do 120 tys. mieszkańców). Wyniki prestiżowego rankingu ogłoszono w Gdyni, na kongresie „Perły Samorządu 2018” – najważniejszym tego typu wydarzeniu w kraju z udziałem samorządowców z całej Polski.

- Ranking jest niezależny, audytowany, cieszy się tak dużym zainteresowaniem, ponieważ samorządy nic za niego nie płacą, dlatego jest tak obiektywny i wiarygodny – podkreśla Marek Tejchman, z-ca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.

W rankingu, w którym wybierano najlepszych skarbników – jak mówili specjaliści – nie chodzi tylko o dobre wydawanie złotówek, ale również skuteczne pozyskiwanie pieniędzy.

- Na rynku jest wiele narzędzi służących do tego, by zdobywać i utrzymywać płynność finansową, one są różne czasowo i dobrym skarbnikiem jest ta osoba, która dobrze rozumie potencjał finansowy swojej jednostki i potrafi dobrać odpowiednie narzędzia – zaznacza Marek Tejchman.

Samorządy oceniano w kilku kategoriach, rywalizowały ze sobą mniejsze gminy, duże miasta oraz powiaty. Dla skarbnika powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego to nagroda podsumowująca 20-letni okres pracy na tym stanowisku.

- Tego wyróżnienia nie byłoby bez dobrej współpracy z moimi szefami, dlatego dziękuję staroście Małgorzacie Tudaj i wicestaroście Józefowi Gismanowi. Ale tej nagrody nie byłoby też bez wspaniałego zespołu moich pracowników, to w zasadzie głównie kobiety, bardzo im dziękuję. Z roku na rok zarządzanie finansami jest coraz trudniejsze, mamy coraz więcej zadań do sfinansowania, natomiast nie ma więcej pieniędzy, ale radzimy sobie. W tym roku planujemy wykonać zadania inwestycyjne za 20 mln zł, jak na powiat to bardzo wysoka kwota – powiedziała dziennikarzom tuż po odebraniu wyróżnienia skarbnik Wiesława Trelka.

- Samorządy jako takie nadzwyczaj się sprawdziły, ale potrzebne są nowe rozwiązania, inne zasady finansowania. Teraz dokładane są im nowe zadania, ale nie idą za tym pieniądze. Ponadto zabiera się odpowiedzialność samorządów za wiele podstawowych dla mieszkańców działań i przerzuca się je na władze centralne – mówił premier Jerzy Buzek.

Kongres w Gdyni jest miejscem, które pozwala zweryfikować swoją wiedzę z najlepszymi ekspertami. – Dziś mierzmy się z bardzo podobnymi wyzwaniami, ta wymiana doświadczeń pomaga lepiej i skuteczniej zarządzać naszymi samorządami – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, miasta, które było współorganizatorem kongresu.

W kategorii powiatów do 120 tys. mieszkańców wygrał powiat toruński, na drugim miejscu znalazł się powiat kędzierzyńsko-kozielski, trzeci był powiat strzelecki. Nagrodzonym sukcesów życzyli m.in.: prof. Jerzy Stępień oraz wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kongres odbył się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, który w specjalnym liście twórcom kongresu pogratulował inicjatywy.

AL

skarbnik1.jpeg

skarbnik2.jpeg

s8.jpeg

skarbnik3.jpeg

skarbnik4.jpeg

skarbnik5.jpeg

skarbnik6.jpeg

skarbnik7.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera