Kamera on-line

Inwestują i rozwijają szpitale. Powiat kędzierzyńsko-kozielski dwunasty w rankingu zdrowia Polski

Po raz czwarty Dziennik Gazeta Prawna sprawdził, jak samorządy w Polsce radzą sobie z ochroną zdrowia w swoich regionach. Pytano o inwestycje w szpitale, ich kondycję finansową, a także podpisane kontrakty z NFZ. Sprawdzano też zaplecze medyczne jednostek, ile mają lekarzy, pielęgniarek, przychodni. Ważne było wyposażenie placówek medycznych. Wyróżnienia dla najlepszych wręczono podczas kongresu „Perły Samorządu 2018”, który odbył się w Gdyni.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski znalazł się na wysokim 12. miejscu w kraju, jako jedyny z Opolszczyzny w pierwszej piętnastce wyróżnionych.

Celem rankingu zdrowia jest przede wszystkim pokazanie mieszkańcom, co dany samorząd dla nas robi jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną, ale nie tylko. Chcieliśmy również pokazać tę bazę, czyli zaplecze medyczne jakim powiaty dysponują, czyli ile mają szpitali, jakie są te szpitale, ile pracuje w nich lekarzy, to są te wskaźniki, które ładnie nam obrazują w jakim stanie jest system ochrony zdrowia w danym powiecie czy regionie. Dla samorządów to też swego rodzaju narzędzie, które pozwala się sprawdzić na tle konkurencji, czyli innych powiatów – mówi Dominika Sikora-Malicka, z-ca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu został wysoko oceniony przede wszystkim za dbałość o jakość leczenia oraz liczne inwestycje realizowane przy udziale samorządu. - W tym roku w sprzęt medyczny zainwestujemy kolejne setki tysięcy zł. Szpital czeka przeniesienie oddziału pediatrii, a potem rozbudowa, będziemy też rozwijać współpracę z uczelniami medycznymi - mówi starosta Małgorzata Tudaj.

Twórcy rankingu podkreślają, że choć lokalne samorządy wiele inwestują, to mieszkańcy i tak stoją w kolejkach, ale to problem, z którym boryka się cały kraj, mimo potencjału sprzętowego, a włodarze powiatów mają na to ograniczony wpływ. W tegorocznej edycji rankingu najlepiej wypadły Małopolska i Podlasie. W gronie powiatów zwyciężył tatrzański.

AL

DSC_0273.jpeg

DSC_0270.jpeg

DSC_0283.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera