Kamera on-line

Duży zastrzyk pieniędzy dla szpitala. Rusza największa po latach przebudowa

Rusza modernizacja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Powiat podpisał umowy na realizację dwóch dużych projektów. Pierwszy dotyczy przebudowy oddziału intensywnej opieki medycznej, drugi rozbudowy bloku operacyjnego. W sumie podpisane umowy warte są aż 12 mln zł. To największy po latach projekt inwestycyjny szpitala.

- Za te pieniądze prowadzić będziemy spore prace budowlane, OIOM zmieni też lokalizację, a na końcu wyposażony zostanie w najnowszą aparaturę. Łącznie znajdzie się tam dziewięć łóżek z kardiomonitorami podłączonymi do centrali monitorującej – tłumaczy Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

- Do tego trafią tam też dwa nowe specjalistyczne aparaty do ratowania życia. To wszystko pochłonie aż 8 mln zł, z tego 6 szpital i powiat zdobyli z unii, 2 mln pochodzą z budżetu kędzierzyńskiego starostwa – dodaje dyrektor SP ZOZ Jarosław Kończyło.

Drugi projekt opiewa na 4 mln zł, z tego ponad 3 mln udało się zdobyć z unii, reszta to wkład starostwa powiatowego.

- W ramach tego projektu rozbudowujemy blok operacyjny, rozszerzamy działalność sal operacyjnych, mowa o salach dedykowanych laryngologii i okulistyce, wszędzie tam trafi dużo nowego sprzętu dla pacjentów, znajdzie się tam także pokój wybudzeń z nowymi łóżkami oraz centrala monitorująca pacjenta – zaznacza Jarosław Kończyło.  

Starosta powiatu przypomniała, że szpital już wcześniej ubiegał się o unijne środki na przebudowę bloku operacyjnego, ale ostatecznie wycofał wniosek. - Złożyliśmy kolejny wniosek, w którym dofinansowanie było znacznie wyższe. Duża w tym zasługa poprzedniego dyrektora Marka Staszewskiego, który przygotowywał całą dokumentację - powiedziała Małgorzata Tudaj.

Z ramienia urzędu marszałkowskiego umowę podpisał wicemarszałek Roman Kolek. – Nie ma rozwoju medycyny bez rozwoju technologicznego – skwitował wicemarszałek województwa.

AL

um1.jpeg

um2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera