Kamera on-line

Pamięć należy pielęgnować

1 września 1939 roku – jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszej ojczyzny, która odcisnęła trwałe piętno na dalszych losach nie tylko Polski, ale także świata. Skala okrucieństwa i agresji, do których zdolna okazała się ludzkość osiągnęła podczas II wojny światowej swoje apogeum. Oficjalne uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej odbyły się w kędzierzyńskim parku Pojednania.

- Wydarzenia te są nadal żywe w naszej pamięci zbiorowej, wojny doświadczyła bowiem każda polska rodzina, każda poniosła jakąś stratę, ofiarę – bardzo często najwyższą… Pamięć o tamtych wydarzeniach jest dla nas bardzo ważna, doskonale oddają to słowa Wiktora Hugo, które pozwolę sobie w tym miejscu przytoczyć: „Wspomnienia są naszą siłą. Rozpraszają ciemności. Nie pozwalają, by pamiętne rocznice się zatarły. Kiedy mrok próbuje wrócić, należy zapalać wielkie daty, tak jak zapalamy znicze”… – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.  

Dziś po blisko 80-ciu latach od tamtych wydarzeń, jesteśmy państwem wolnym i suwerennym. - Zawdzięczamy to między innymi, obecnym tu bohaterom, którym oddajemy dziś szczególne wyrazy szacunku i wdzięczności – wasze szlachetne czyny nigdy nie odejdą w zapomnienie. Wolność, którą wtedy wywalczono, i którą ponownie odzyskano po zwyciężeniu socjalizmu, jest wymagająca i trzeba ją nieustannie pielęgnować - to odpowiedzialność, praca, troska oraz szacunek dla ludzi, wartości i prawa. To najpierw obowiązek, a potem przywilej – dodała starosta.

AL

Od lewej: radny Paweł Masełko, przewodnicząca rady Danuta Wróbel, wicestarosta Józef Gisman. Kwiaty składa starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

wo1.jpeg

wo2.jpeg

wo3.jpeg

wo4.jpeg

wo5.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera