Z powiatu

14 - 15 listopada 2018 r. ćwiczenie RENEGADE SAREX 18. Możliwe uruchomienie syren alarmowych - dźwięk modulowany, dźwięk ciągły, w okresach 3 minutowych.

Młodzież z całego powiatu ma swoje centrum mediacji. Pierwsze takie w kraju

Pierwsze w Polsce szkolne centrum mediacji rówieśniczej pn. FIAT PACTUM powstało w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Zostało objęte oficjalnym patronatem Polskiego Centrum Mediacji. Szkoła do jego powstania przygotowywała się od roku, a całe zadanie nie należało do łatwych.

Do mediacji może skierować daną osobę rzecznik praw ucznia, dyrektor szkoły, wychowawca, policja, czy poradnia.

- Ci, którzy zostaną do niej skierowani, po wyrażeniu zgody, biorą udział w całym procesie mediacyjnym, w który nie wtrąca się absolutnie nikt. To nie jest gabinet pedagoga, dyrektora, ani sala lekcyjna, to jest miejsce gdzie są mediatorzy rówieśniczy. Przede wszystkim zależy nam na poufności, by jak najlepiej doprowadzić do rozwiązania danego konfliktu – tłumaczy dyrektor II LO Katarzyna Arciszewska-Stępień.

- Chcemy, by nasi uczniowie czuli się w murach szkoły bezpiecznie i wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na pomoc. To dla nas bardzo ważne, bo ma bezpośrednie przełożenie na jakość kształcenia, a ta połączona z odpowiednim klimatem jaki panuje w danej placówce powoduje, że młodzi ludzie zawsze chętnie będą wybierali naszą kędzierzyńską oświatę – mówił na otwarciu centrum wicestarosta Józef Gisman.

Inicjatorem powstania centrum jest Marzanna Gądek – Radwanowska, nauczycielka II LO. Z jakimi problemami będzie się stykało? Według nauczycieli, którzy na co dzień mają kontakt z młodzieżą, mogą to być konflikty rówieśnicze - banały, które u młodych ludzi urastają do rangi bardzo poważnego problemu. To zawiedzione przyjaźnie, czasem pomówienia, o które w dobie internetu bardzo łatwo.

Mediatorzy rówieśniczy musieli przejść szkolenia i zdać egzamin przed sędziami z Opola. Cały cykl szkoleń dla uczniów trwał 12 miesięcy. Potem otrzymali akty mianowania. Od teraz będą pomagać swoim kolegom i koleżankom w sprawach, które są poza zasięgiem dostępnych instytucji.

41188570_488139838334970_6353859697262460928_n.jpeg

centrum mediacji.jpeg